Diskutim:Koha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Koha. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Koha është kapja e ndërgjegjes njerëzore e rendit në shfaqjen e ngjarjeve. Si mund të jetë kapja e ndërgjegjes me orë???

Nejse, nëse hymë me thellë atëherë rrjedhë: Koha është kapja e

... një funksion i aftësisë njerzore për të përvetësuar diturinë ose
... dhuntia e vetëgjykimit, ndjenjës së pendimit dhe e keqardhjes kur ne bëjmë gjëra që janë kundër normave tona morale. Ndjenja të tilla nuk arrihen nga mendja, megjithëse ato mund të shkaktojnë që ne të "shqyrtojme ndërgjegjen tonë" dhe t´i rishikojmë këto norma morale, ose ndoshta të arrijmë të shmangim përsëritjet e sjelljeve . ose
... një shkallë e veçantë e vetëdijes njerzore, që na shtyn, madje na detyron, nga shkaqe etike dhe morale të kryejmë ose jo veprime të caktuara. ... e rendit në shfaqjen e ngjarjeve.

Për këtë si ka qenë duhet lënë dhe punuar në përmisimin ashtu që të marrë formën e përkufizimit.

Me dukurinë kohë nënkuptohen intervalet e ndryshmeve në natyrë, të cilat ndahen në të kaluaren, të tashmen dhe të ardhmen...

Propozim i imi: Koha është dukuri natyrore me të cilën nënkuptohet tërsia e intervaleve të përkufizuara të cilat ndahen në të kaluaren, të tashmen dhe të ardhmen...

Përkufizimi si kapja e ndërgjegjes njerëzore e rendit në shfaqjen e ngjarjeve është i futur në përkufizimin "dukuri natyrore e cila paraqitet si tërsin e inervaleve". Cilat intervale janë ato ajo është tjetër punë, për komunikim (ko-ordinim të këtyre intervaleve) në gjuhen shqipe vlenë :Intervali kohorë i cili nevojitet saktësishtë për 9 192 631 770 perioda, për kalimin e atomit të elementit kimik 133Cs nga një nivel në tjetrin.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 02:27 (UTC)

Upsss!!! Koha si përmasë mund të matet me lloj-lloj intervali varsishtë se kush i përkufizon ato intervale.

Koha dhe Hapsira???[Redakto nëpërmjet kodit]

fizikë, koha dhe hapësira njihen si madhësi themelore. Qitu nuk nimon mo shkolla jeme : http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Zeit_Pendel.png. Ose njona ose tjetra. Ose hapsira ndryshon brenda kohës ose koha ndryshon brenda hapsirës. Mu po më doket koha ndryshon brenda hapësirës (brenda hapsirës elementet e saj i ndërrojnë vendet, këtyre ndryshimeve ju thojmë kohë dhe pasi që koha pa hapsirë nuk ka kuptim e hapsira pa kohë ka, koha është brenda hapsirës). Ai tipi e paska harru që hapsira paraqitet në 3 dimesinone e dimensionin e katërt saktësisht syrin (realitetin) e njeriut e paska harru edhe ai gjendet në hapsirë. Tu menu me studime të komplikume ka harru që përsipri hunës e ka zgjidhjen.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 02:57 (UTC).

Upsss!!!Veq kqyri qysh pi shika tipi goglat, petejka. hahahahha--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 03:01 (UTC)

Lexo përshkrimin e fotografis në tekst: Schwingungsphasen eines Pendels zu verschiedenen Zeiten. In dieser Darstellung des Geschehens findet kein Fließen der Zeit statt. Kuj po ithotë ai Pendel, vizatimit të pendles a? Kuj po i thotë faza, intervaleve a? Koha është e rrjedhëshme sepse aty poshtë e ka ja ka qitë një vijë (ashtu e shpjegon po mundohet tipi mi shpjegu kohën) tani si dëshirojmë ta përkufizojmë intervalin me informatat e marrura nga instrumenti për mi hunë që e ka ajo është punë tjetër. Por për me u marr veshë nërmjet veti njerzit e mençur kanë thonë: Intervali kohorë i cili nevojitet saktësishtë për 9 192 631 770 perioda, për kalimin e atomit të elementit kimik 133Cs nga një nivel në tjetrin e na ju kina besu edhe folim nërmjet veti me sekunda, minuta e qishtu.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2007 03:14 (UTC)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Koha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Gjithashtu aty mund të gjeni informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 18 tetor 2019 08:47 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Koha. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 22 maj 2020 18:29 (CEST)