Ora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ora e dorës

Ora është një njësi matëse e kohës si dhe një pajisje, që shërben për matjen e kohës.

Ajo aktualisht është 08:24 (UTC) , kurse në Shqipëri 10:24

Elementet përbërse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si orë e parë ishte ora natyrale e cila si tregues të kohës kishte hijen e krijuar nga rrezet e dellit. Këto orë quheshin ora e diellit dhe përdoreshin në Egjipt, Kinë e Indi rreth vitit 3000 p.e.sonë e ndoshta edhe më herët. Rreth vitit 2500 p.e.sonë kinezët fillojnë të përdorin hijen që biente nga një shkop dhe me këtë ata krijuan elementin e parë përbërës të orës që ne sot i themi akrepi i orës.