Jump to content

Dita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni tek artikulli Dita. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.

Dita është interval kohorë që në shoqëri ka dy kuptime dita si pjesë e ciklit të rrotullimit të tokës gjatë së cilës rrezet e diellit e ndriçojnë hapësirën përreth nesh prapa së cilës fillon nata dhe si dita e plotë me të cilën kuptohet një cikël i plotë i rrotullimit të tokës.

Dita e plotë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e plotë apo e quajtur edhe dita kalendarike prej 24 orësh, për herë të parë është futur në përdorim nga Babilonasit rreth vitit 1705 p.e.s.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]