Jump to content

Mbrëmja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbrëmje në Parambikkulam, Kerala, Indi
Pamje në gjirin e Napolit, me pamje nga mali Vezuv në orën 7:30 pm koha lokale diellore (standarde).

Mbrëmja është periudha e një dite që fillon në fund të ditës dhe mbivendoset me fillimin e natës. [1] Kohët e sakta kur fillon dhe mbaron mbrëmja janë subjektive dhe varen gjithashtu nga vendndodhja dhe koha e vitit, por përgjithësisht konsiderohet si fillimi kur Dielli është i ulët në qiell dhe zgjat deri në fund të muzgut. Mund të përdoret në mënyrë të folur për të përfshirë pasditen e fundit në rënie pak para perëndimit të diellit. [2]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjala rrjedh nga anglishtja e vjetër ǣfnung, që do të thotë 'ardhja e mbrëmjes, perëndimi i diellit, koha rreth perëndimit të diellit', e cila e ka origjinën nga æfnian, që do të thotë "bëhem mbrëmje, rritem drejt mbrëmjes". Anglishtja e vjetër æfnian e ka origjinën nga æfen (evë), që do të thoshte "koha midis perëndimit të diellit dhe errësirës" dhe ishte sinonim me even (anglishtja e vjetër æfen), që do të thoshte fundi i ditës. Përdorimi i "mbrëmjes" daton nga mesi i shekullit XV. [3]

Koha e nisjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktori i Encyclopædia Britannica e përkufizon mbrëmjen si të ndryshme sipas dritës së ditës dhe stilit të jetesës, por thotë se shumë njerëz pajtohen me të duke filluar nga ora 17:00 (5 pm) [4]

Në një kontekst social, Fjalori Anglez i Oksfordit e përkufizon mbrëmjen si "ora nga rreth orës 18:00 (6 pm), ose perëndimi i diellit nëse është më herët". [1]

Astronomi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavarësisht nga kushtet më pak të favorshme të ndriçimit për astronominë optike, mbrëmja mund të jetë e dobishme për vëzhgimin e objekteve që rrotullohen afër Diellit. Mbrëmja (dhe mëngjesi) shërben si koha optimale për të parë planetet inferiore Venus dhe Merkur. [5] Është një kohë popullore për të gjuajtur kometat, pasi bishtat e tyre rriten më shumë ndërsa këto objekte i afrohen Diellit. Muzgu i mbrëmjes (dhe i mëngjesit) përdoret për të kërkuar asteroidë afër Tokës që orbitojnë brenda orbitës së Tokës. [6]gjerësi të mesme, mbrëmjet e pranverës rreth kohës së ekuinoksit - domethënë, ajo e marsithemisferën veriore dhe ekuinoksi i shtatoritjug të ekuatorit - janë të favorshme për të parë dritën zodiakale. [7] [8]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "evening, n." www.oed.com. Oxford English Dictionary. Marrë më 18 shtator 2023. The close of day, esp. the time from about 6 p.m., or sunset if earlier, to bedtime; the period between afternoon and night. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "oed" defined multiple times with different content
  2. ^ "evening – Dictionary Definition". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "even – Origin and meaning of even by Online Etymology Dictionary". www.etymonline.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Definition of evening in English". Britannica. Britannica. Marrë më 17 sht 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Grego, Peter (2008). "Recording Mercury and Venus". Venus and Mercury, and How to Observe Them. Astronomers’ Observing Guides. New York, NY.: Springer. fq. 177–206. doi:10.1007/978-0-387-74286-1_5. ISBN 978-0-387-74285-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ye, Quanzhi; etj. (shkurt 2020). "A Twilight Search for Atiras, Vatiras, and Co-orbital Asteroids: Preliminary Results". The Astronomical Journal. 159 (2): 70. arXiv:1912.06109. Bibcode:2020AJ....159...70Y. doi:10.3847/1538-3881/ab629c. 70. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Byrd, Deborah; McClure, Bruce (27 shtator 2022). "Zodiacal light: All you need to know". EarthSky. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2023. Marrë më 6 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Cladera, Antoni. "Zodiacal Light: The Definitive Photography Guide". photopills.com. Marrë më 2023-03-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)