Vigjilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vigjilja, tacuinum sanitatis casanatensis (shek. XIV)
Vigjilja e një kalorësi nga John Pettie

Një vigjilje, nga latinishtja vigilia që do të thotë "zgjuar" (greqisht: pannychis, παννυχίς ose agrypnia ἀγρυπνία), [1] është një periudhë pagjumësie e qëllimshme, një rast për vëzhgim të devotshëm ose një kremtim. Fjala italiane vigilia është përgjithësuar në këtë kuptim dhe do të thotë 'prag' (si në "në prag të luftës").

Mbrëmjet e festimeve fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vigjilje mund të mbahet në prag të një festivali të madh fetar (ditësh festash), të vëzhguara duke qëndruar zgjuar — "vigjilent" — si një ushtrim devocioni ose respektim ritual në prag të një dite të shenjtë. Vigjilje të tilla liturgjike zakonisht përbëhen nga psalme, lutje dhe himne, ndoshta një predikim ose lexime nga Etërit e Shenjtë, dhe nganjëherë periudha meditimi të heshtur.

Termi "mëngjes" do të thotë që kremtimi fillon në mbrëmjen e mëparshme. Në krishterimin tradicional, kremtimi i festave liturgjike fillon në mbrëmjen para ditës së shenjtë, sepse Kisha e Hershme vazhdoi praktikën hebraike të fillimit të ditës në perëndim të diellit dhe jo në mesnatë.

Më shumë gjasa vigjilja më e njohur është Vigjilja e Pashkëve që mbahet natën ndërmjet të Shtunës së Shenjtë dhe të Dielës së Pashkëve. Mesha e mesnatës e mbajtur në prag të Krishtlindjeve është një mbetje e kësaj praktike. Mbrëmja e Krishtlindjes është një kohë reflektimi për të krishterët në të gjithë botën.

Vigjiljet janë gjithashtu të zakonshme në Ditët e ShenjtaKishat Katolike, Luterane, Anglikane dhe Metodiste. Në Kishën Ortodokse Lindore, vigjilja e gjithë natës (e përbërë nga Mbrëmja e Madhe, Matin dhe Ora e Parë) mbahet në prag të të dielave dhe të gjitha ditëve të festave kryesore (si Dymbëdhjetë Festat e Mëdha dhe Ditët e FestësShenjtorëve të rëndësishëm) gjatë viti liturgjik . Në traditën metodiste, shërbimet e Vigjiljes së Natës së Rojës festohen në natën e Vitit të Ri. [2]

Vigjiljet në momentin e vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

vigil candle
Qiri vigjilje

Kur një çifut vdes, mbi trup mbahet një orë dhe lexohen vazhdimisht Tehillim, deri në varrimin.

krishterim, veçanërisht në traditat ortodokse lindore dhe katolike romake, shpesh mbahet vigjilja kur dikush është i sëmurë rëndë ose është në zi. Thuhen lutje dhe shpesh bëhen kushtime. Vigjiljet shtrihen nga vdekja eventuale deri te varrosja, ritualisht për t'u lutur për një të dashur, por aq më tepër trupi i tyre nuk lihet kurrë vetëm.

Kalorësit mesjetarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Gjatë Mesjetës, një pronar në natën para ceremonisë së kalorësisë pritej të bënte një dush pastrimi, të agjëronte, të rrëfente dhe më pas të mbante një vigjilje lutjeje gjatë gjithë natës në kishë, duke u përgatitur në këtë mënyrë për jetën si një kalorës. Për ceremoninë e kalorësisë, ai vishej me të bardha si simbol i pastërtisë, dhe mbi të ishte vendosur një mantel i kuq për të treguar gatishmërinë e tij për t'u plagosur, mbi të cilin u vendos një mantel i zi si simbol i gatishmërisë së tij për të vdekur për mbretin e tij.

Zie, kujtim dhe proteste moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Në disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, vigjiljet mbahen në hapësira publike si një formë proteste paqësore ose zie publike. Shembujt përfshijnë vigjiljet e shumta publike gjatë protestave kundër dhunës policore [3] [4] si dhe vigjiljet publike për viktimat e të shtënave masive, të cilat mund të ndodhin si një kujtim ose përkujtim i një vdekjeje ose ngjarjeje traumatike. [5] Këto vigjilje zakonisht fillojnë me një njoftim ose fjalim dhe mund të jenë të heshtura ose të përfshijnë këndim, këngë ose lutje. Vigjilimet publike në Shtetet e Bashkuara nuk janë domosdoshmërisht në shtrirje apo ton fetare dhe shpesh janë krejtësisht laike, por mund të jenë fetare në varësi të grupit ose individëve që organizojnë vigjiljen. [6] [7]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cross, F. L. Cross; Livingstone, E. A., red. (2005). The Oxford Dictionary of the Christian Church. Oxford University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Available (limitedly) online at the Oxford Reference.
  2. ^ "Watch Night/New Year's Eve Resources" (në anglisht). Discipleship Ministries. 2020. Marrë më 30 dhjetor 2020.
  3. ^ "'Power to the People – All of Us:' Floyd's Brother Appeals for Peace at Emotional NYC Vigil". NBC New York. Marrë më 2020-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Steinberg, Jake. "Tucson candlelight vigil for George Floyd draws hundreds". www.azpm.org. Marrë më 2020-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Vigils to Mark 7 Years Since Sandy Hook Shooting". NBC Connecticut. Marrë më 2020-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Sabak, James G. (dhjetor 2017). ""Keeping Vigil" and the Response of a Believer to Grief and Suffering". Horizons. 44 (2): 342–368. doi:10.1017/hor.2017.114. ISSN 0360-9669. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Daniels, Nazreen S. Bacchus, Alisa M. Perkins, Timothy; Anchassi, Tammy Gaber, Vernon James Schubel, Omar; Saeidi, Andre Gingrich, Bruce B. Lawrence, Shirin; Abdelgawwad, Madiha Patel, Pim Valkenberg, Ossama A. S.; Avivi, Tauseef Ahmad Parray, Owais Manzoor Dar, Yamil (2019-10-01). American Journal of Islamic Social Sciences 36-4: Fall 2019. International Institute of Islamic Thought (IIIT). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)