Lindja e diellit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sapo ka lindur dielli mbi Cua Lo, Vietnam. korrik 2007.
video e lindjes së diellit

Lindja e diellit ose ngritja e diellit është çasti kur skaji i sipërm i diellit shfaqet mbi horizontin lindor në mëngjes.[1] Termi mund të referohet gjithashtu për të gjithë procesin e diellit kur kalon mbi horizont dhe efektet atmosferike shoqëruese.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "U.S. Navy: Rise, Set, and Twilight Definitions". Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2015. Marrë më 27 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sunrise - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary