Lindja e diellit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sapo ka lindur dielli mbi Cua Lo, Vietnam. korrik 2007.
video e lindjes së diellit

Lindja e diellit ose ngritja e diellit është çasti kur skaji i sipërm i diellit shfaqet mbi horizontin lindor në mëngjes.[1] Termi mund të referohet gjithashtu për të gjithë procesin e diellit kur kalon mbi horizont dhe efektet atmosferike shoqëruese.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]