Diskutim:Konfuci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Konfuci. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
  • p.e.s do te thote me sa kuptoj une do te thote "para eres sone", gje qe s´eshte fort e gabuar por ne histori perdoret shkurtimi p.e.r.

Po era re si do te shkruhet? E.j apo e.s .?

Do te ishte me mire pra te shkruhet: p.e.r = para eres re. Dhe e.r = era re. Pra vetem p ben ndryshimin ne kohe. Leke Mjeku 2006 Prill 14 12:34 (UTC)

ky diskutim është bë njëherë Wiki dhe është vendosur që këtu të përdoret: p.e.s. për vitet e para erës sonë, për këtë arsye janë korigjuar vitet në këtë artikull kështu. nëse nuk të pëlqen bëje një kërkes në kuvend dhe kërko që të ndryshohet kjo. Sa për vitet e erës së re nuk ka nevojë të përdorewt ndonjë shkutesë. --bet_0 2006 Prill 14 12:55 (UTC)


  • n.q.s eshte vendosur ashtu s´ka problem,shumica fiton. Por koha do na beje me te mençur.

"sa per vitet e erës së re nuk ka nevojë të përdorewt ndonjë shkutesë" !!!

Po pse atehere perdoret ne gjuhe te tjera A.C ; B.C/B.C.E. dhe A.D/C.E mos e kane ata gabim ? Leke Mjeku 2006 Prill 14 13:56 (UTC)

edhe une kam qene per p.e.r. por pas nje diskutimit me dani dhe dorin, e lam p.e.s., dhe keshtu jane shenu vitet, dhe ma mire ishte titullin me qene Konfucios, se keshtu eshte ky person me i njohur. --filozofi Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg (diskuto) 2006 Prill 14 20:25 (UTC)
  • Une s´kam gje kunder per Konfuci apo Konfucio, mjafton te mos mbese pa emer. Nuk eshte ndonje ndryshim i madh, sepse edhe ne gjuhe te tjera quhet Confucio, Konfuzius, Конфу́ций, Confucius, etj. Une vetem e pershtata ne shqip.

Kushdo mundet ketu ne Wikipedia te perpunoje e ndryshoje shkrimet (nese ai di dhe ka njohuri me te gjera, le te urdheroje). Se a ndryshohet ndonje shkrim i imi s´ka shume rendesi, por jo te fshihet se do te me vinte keq, per kohen qe kam prishur dhe mundimin e marre.

Leke Mjeku 2006 Prill 15 01:14 (UTC)

Start a discussion about Konfuci

Nis një diskutim