Diskutim:Shahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Shahu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Së pari FLMN (Faleminderit) për korrektur. Po më duket është mirë të korigjohet:

  • Qëllimi i lojës së shahut është marrja e figurës së mbretit të kundërshtarit. në një fjalë tjetër.
a bon kapja?
- zënja - bllokimi (kapja po më duket apet më e përshtatëshme)
  • Loja është e paparashikueshme deri në çastin e fundit, me siguri që vije koha gjatë lojës që mund të parashikohet, por nuk mund të parashikohet fituesi apo rrjedhja e lojës (forcat janë të barabarta) që në fillim.
teknikisht nqs mete edhe vetem me mbrete prape mundesh me fitu; ndoshta fjala teknikisht po mungon prej fjalise ;)?
Se di? Nashta vjen najkush ma i kfillt.
  • Fushat alternojnë ngjyrën mes të bardhës dhe të zezës. - mirë oshtë po ka edhe ma mirë
veq ndrryshojnë ngjyren m'i bo. tjeter s'po di.
Se di? Po vjenë najo që oshtë i kallen për kësi sene e ndreq.
  • ... për adhuruesit ndërtohen edhe nga materialet ... me siguri ka një fjalë ma të mirë (marohen, pregaditen?)--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 26 05:02 (UTC)
krijohen, ndertohen, gedhenden?
gedhenden u konë mirë (po hama dreq tashti edhe prej seneve tjera pu marohen)
Nqs t'pelqejn idete e mija urdhno rregulloj. Arianiti 2006 Shkurt 26 20:38 (UTC)
Po të disha diçka më mirë edhe do ta bëja, por me siguri vjenë ndonjë redaktor e orijentohet në këtë diskuim. :)--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 28 01:31 (UTC)

Kalaja[Redakto nëpërmjet kodit]

Në vend të termit Kështjella (nga italishtja "castello"), që përdoret më tepër në terminologjinë e arkitekturës apo ndërtimit dhe nënkupton një strukturë më komplekse dhe më masive nga kalaja (sidoqë të dyja janë sinonime), fjala Kala ose edhe torre (e para nga turqishtja, kurse e dyta nga italishtja, term të mirëfilltë të shqipes nuk ka) përdoren në shah. Mund të konsultoheni edhe me literaturën e paktë shahistike në shqip, p.sh. "Shahu shqiptar në vite" Kristaq Andoni, Muharrem Ibrahimi (Tiranë, 2010) ISBN:978-99956-51-06-0 , duke filluar nga faqja 11, ka një historik të shkurtër, ku përfshihet edhe etimologjia e fjalëve që përdorim sot për gurët e shahut. Punë të mbarë, —Empathictrust (diskutimet) 21 prill 2012 13:01 (CEST)

Ndryshime te lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Shahu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 10 shtator 2019 08:29 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Shahu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 15 shtator 2019 01:57 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Shahu. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Gjithashtu aty mund të gjeni informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 24 shtator 2019 12:05 (CEST)