Diskutim:Softuer kompjuterik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Softuer kompjuterik. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Padlock.svg
Redaktimi i këtij artikulli nga përdoruesit e paregjistruar apo përdoruesit e rinj është çaktivizuar.
Përdoruesit e tillë mund të . Për ndryshime bëni kërkesë për lirim, hyni ose hapni një llogari.

ky eshte shpjegimi me idiot qe mund te keme pare per software. po thuaj mund te lejohet me kohet e sotme perdoret ne menyre te tille edhe ai ose ajo e shkrete ka dhene kete shpjegim. une do t'ju sugjeroja nje shpjegim dhe ju zgjerojeni me teper.

atehere per thjeshtim: marrim dy numra dhe i mbledhim 2 + 3 = ? ma merre mendja qe te gjithe ju qe do ta lexoni kete do te mendoni po eshte e logjikshme qe ben 5 dhe ja tek gjetet se kush eshte "software"-i sigurisht jo 5 per ndonjerin qe s'e ka kuptuar por ajo qe mblodhi keto dy numra dhe gjeti qe shuma eshte 5. nuk mund te jete programi ne vetevete pasi eshte nje intrpretim algoritmi dhe gjuhes kompjuterit. kur doni te shpjegoni se c'eshte software provoni te shpjegoni kete shembull sa me mire. eshe nje here permend qe sot e kesaj dite nenkuptohet per software nje program i shkruajtur ne gjuhe te ndryshme programi gje qe ne realitet nuk eshte e vertet por e pranojme si te tille.

Me keto fjala e shpjegove qe nuk paska lidhje cka eshte wiki, nese nuk te pelqen artikulli, ka miliarda artikuj tjeter ne internet qe mundesh me i lexu, dhe ke shkruajt nje artikull dhe po e ngrit zerin, edhe artikulli qe e shkruajte ti: Komuna Tërbuf eshte katastrofal e shkrume, shiko disa artikuj tjera, tani e veren se sa "idiot" eshte aty e shkrume, dhe mos harro me nenshkrua, se i shkon te gjitheve nerva. Pas qe je aq mire ne matematike, qe ketu nje send, qe duhesh ta mendosh: 1 + 1 + 1 = 3! Ky pershembulli i Wiki, d.m.th. nje person shkruan nje artikull, tani vjen i dyti, tani i treti, dhe artikulli rritet, d.m.th. nese i pari nuk e ka be mire, mundet i dyti me be ma mire (ne kete rast ti, qe po ja man vetes nalte.) dhe i treti eshte ai qe permison gabimet e 1 dhe 2, ta shpejgova sipas principit te ...for Dummies. --Ko.S.y diskuto°) 5 Janar 2007 01:09 (UTC)

Software

Software eshte nje program kompjuterik, ndryshe software eshte ne/nen kategorine programi kompjuterik, nuk eshte amo patjeter e njejta, keshtu eshte me mire te jene dy artikuj. --Proud To Be Albanian diskuto°) 14 Maj 2007 16:24 (UTC)

Termi Software nuk ka rrënjë shkencore por thjeshtë është emërtim nga disa individ pët një dukuri të re, që është përhapur më të madhe nga komercialistët. Software është thjeshtë vegël, halet, instrument informatik me të cilin aktivizohet dhe mbahet aktiv automatitzimi i makinave elektronike (makina operuese informatike=programe operuese) dhe makinave informatike (makina informatike=programi kompjuterike). Bonë vaki që kam probleme me gjuhën shqipe por vetëm përbrenda saj makina=sisteme.
Me kombinimin e veglave informatike mund të bëshë (natyrisht ato funksionojnë vetëm në kombinim me ato elektronike sikurse veglat elektrike me rrymë) çka të duash sikurse që bënë me ato elektronike, muzikore etj, por që në faktë janë informatike (të pa prekshme sikurs programi muzikor i një ansambli që mund të "ndëgjohet"). D.m.th tërsia e veglave informatike po quhet Software.
Une e prita nje pergjigje nga Puntori, per ti vec ne te jene shqip i pranon krejt. Shume shqiptar e perdorin edhe termin Software. --Proud To Be Albanian diskuto°) 14 Maj 2007 21:40 (UTC)
Si do që të jetë, duhet të dy fjalët, pasi: njëra eshte me e sakta dhe me e parhapura; tjera eshte perkthimi ne gjuhen shqipe.Eagleal Diskuto 14 Maj 2007 21:43 (UTC)

Të gjithë kemi të drejtë sepse jemi duke folur për të njëjten dukuri, por si ta pagëzojmë kemi probleme. Pagëzimi duhet të jetë shqip. E për pagëzimet e rrugës, ajo është normale, ka shkurtesa, ka emra ledhatues shka nuk ka edhe pagëzime fyese ka. Së paku kështu është për njerzit. hahahah. Pa shaka ne i kemi mundësit teknike në këtë projekt që të i orijentojmë edhe "rrugaçët" prandaj edhe duhet të zbatohen ato mundësi, përndryshe bëhemi edhe ne rrugaçë. --Hipi Zhdripi 15 Maj 2007 05:06 (UTC)

Vegla -Software

Pasi që tërsia e veglave paraqet "Software" atëher do të ishte më mirë që edhe të punohet në atë drejtim. E themë këtë pasi që programet kompjuterike ndërtohen me vegla informatike. Këto vegla mund të jenë primitive deri tek ato më intelegjente. Nëse:

Programi kompjuterik është një kombinim i caktuar i një kodi kompjuterik i cili mundëson paraqitjen vizuale të një aplikacioni funksional të menduar më parë.

Kodi kompjuterik? Menduar më parë ndoshta do të ishte më mirë "paramentuar më parë".

Propozim:

Programi komjuterik është një kombinim i caktuar i komandave të një kodi kompjuterik i cili mundëson zbatimin teknik dhe vizual të një aplikacioni të paramenduar në një kompjuter.

Përndryshe programet komjuterike hynë në grupin e veglave informatike (software) të makinave llogaritëse elektroteknike.

ose

Përndryshe programet komjuterike hynë në grupin e veglave informatike (software) të makinave elektronike.

po më mbetë ta kuptojë drejë Aplikacioni? Programet komjuterike janë vetëm një pjesë e programeve për makinat elektronike. Ka edhe makinat tjera që përdorin programe të ndërtuara me vegla informative "Software".--Hipi Zhdripi 14 Maj 2007 20:55 (UTC)

Une ja nisa

Veglat informatike--Hipi Zhdripi 14 Maj 2007 21:08 (UTC)

Pastruesi

Dy artikuj të hapur për një temë shiko: Programi kompjuterik 7 Dhjetor 2005 19:17 dhe Programe për PC 24 Janar 2005 05:12