Distrikti rajonal Cariboo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Cariboo (kthjellim).


Distrikti rajonal Cariboo
Cariboo Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Williams Lake
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°08′38″V 122°09′24″P / 52.144°V 122.1566°P / 52.144; -122.1566 (Distrikti rajonal Cariboo)Koordinatat: 52°08′38″V 122°09′24″P / 52.144°V 122.1566°P / 52.144; -122.1566 (Distrikti rajonal Cariboo)
Sipërfaqja 80.629,34 km2
Popullsia 62.190 banorë 2006
Dendësia 0,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Cariboo – harta_foto
www.cariboord.bc.ca/

Distrikti rajonal Cariboo është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 80629.34 km² dhe popullsi 62190 banorë[1]. Williams Lake është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike