Distrikti rajonal Fraser Valley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Fraser Valley (kthjellim).


Distrikti rajonal Fraser Valley
Fraser Valley Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Chilliwack
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°10′V 121°58′P / 49.17°V 121.96°P / 49.17; -121.96 (Distrikti rajonal Fraser Valley)Koordinatat: 49°10′V 121°58′P / 49.17°V 121.96°P / 49.17; -121.96 (Distrikti rajonal Fraser Valley)
Sipërfaqja 13.346,94 km2
Popullsia 257.031 banorë 2006
Dendësia 19,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Fraser Valley – harta_foto
www.fvrd.bc.ca/fvrd/

Distrikti rajonal Fraser Valley është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 13346.94 km² dhe popullsi 257031 banorë[1]. Chilliwack është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike