Distrikti rajonal Peace River

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Peace River (kthjellim).


Distrikti rajonal Peace River
Peace River Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Dawson Creek
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 55°46′V 120°14′P / 55.76°V 120.24°P / 55.76; -120.24 (Distrikti rajonal Peace River)Koordinatat: 55°46′V 120°14′P / 55.76°V 120.24°P / 55.76; -120.24 (Distrikti rajonal Peace River)
Sipërfaqja 119.200,1 km2
Popullsia 58.264 banorë 2006
Dendësia 0,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Peace River – harta_foto
www.pris.bc.ca/prrd/

Distrikti rajonal Peace River është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 119200.1 km² dhe popullsi 58264 banorë[1]. Dawson Creek është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike