Distrikti rajonal Sunshine Coast

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Sunshine Coast (kthjellim).


Distrikti rajonal Sunshine Coast
Sunshine Coast Regional District
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Sechelt
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°28′V 123°46′P / 49.47°V 123.77°P / 49.47; -123.77 (Distrikti rajonal Sunshine Coast)Koordinatat: 49°28′V 123°46′P / 49.47°V 123.77°P / 49.47; -123.77 (Distrikti rajonal Sunshine Coast)
Sipërfaqja 3.778,17 km2
Popullsia 27.759 banorë 2006
Dendësia 7,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Sunshine Coast – harta_foto
www.scrd.bc.ca/

Distrikti rajonal Sunshine Coast është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 3778.17 km² dhe popullsi 27759 banorë[1]. Sechelt është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike