Dita e Shëndetit dhe Sportit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një garë çiklizmi për Ditën e Shëndetit dhe Sportit afër qytetit Nihonmatsu, Fukushima më 2011.

Dita e Sportit (スポーツの日, Supōtsu no hi), më parë Dita e Shëndetit dhe Sportit (体育の日, Taiiku no hi, “Dita e edukimit fizik”), është një festë kombëtareJaponi që mbahet çdo vit në të hënën e dytë të tetorit. Përkujton hapjen e Lojërave Olimpike Verore të vitit 1964 të mbajtura në Tokio, dhe ekziston për të promovuar sportet dhe një mënyrë jetese aktive.[1]

Historia dhe praktikimi i tanishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e parë e Shëndetit dhe Sportit u mbajt më 10 tetor 1966, dy vjet pas Olimpiadës Verore të vitit 1964. Tetori u zgjodh për Lojërat Olimpike Verore në mënyrë të pazakontë për të shmangur sezonin japonez me shi, dhe Dita e Shëndetit dhe Sportit vazhdon të jetë një nga ditët më të këqija të vitit.[2]

Në vitin 2000, si rezultat i Sistemi Happy Monday, Dita e Shëndetit dhe Sportit u zhvendos në të hënën e dytë në tetor.

Ndërsa Dita e Shëndetit dhe Sportit është një ditë për të promovuar sportin dhe shëndetin fizik dhe mendor, shumë shkolla dhe biznese zgjedhin këtë ditë për të mbajtur ditën e tyre vjetore të fushës (運動会, Undō-kai) ose ditën e sportit. Kjo zakonisht konsiston në një sërë gara fizike të tilla si 100 metra ose stafeta 4 x 100 metra në ngjarje më të rralla siç janë tërheqja e litarit dhe "Beteja e Kalorësisë" (騎馬 戦, kiba-sen).

Shumica e komuniteteve dhe shkollave në të gjithë Japoninë festojnë Ditën e Sportit me një festival sportiv i cili është i ngjashëm me një mini-olimpiadë. Këto festa përfshijnë shumë nga ngjarjet tradicionale të tilla si stafetë 4 × 100 m, sprint 100 metra, dhe kërcime të gjata, si dhe shumë ngjarje të tjera. Disa nga ngjarjet përfshijnë: hedhje topi, tërheqje me litar, gara për driblimin me topa regbi, gara me thes, dhe kështu me radhë.

Festivali zakonisht fillon me një sfilatë ku marrin pjesë të gjitha skuadrat e ndryshme që do të marrin pjesë: ai mund të ndahet sipas lagjes, klasës, zonës gjeografike ose shkollës. Ndonjëherë ka një grup lokal marshimi që siguron muzikë. Pasi sfilata të ketë shkuar rreth fushës dhe të rreshtohet në mes, grupi do të luajë Kimigayo dhe flamuri japonez do të ngrihet. Zyrtarët lokalë do të bëjnë fjalime duke mirëpritur të gjithë. Shpesh të gjithë do të përhapen në bazat e shtrirjes në grup (kjo rutinë shtrirëse u zhvillua nga qeveria dhe bëhet çdo ditë nga shumë japonezë; muzika rutinë që transmetohet çdo ditë në radio dhe televizion). Atëherë është koha për të filluar ngjarjet.

Duke filluar në vitin 2020, Dita e Shëndetit dhe Sportit u riemërua përgjithmonë Dita e Sportit (スポーツの日, Supōtsu no hi), pasi fjala "sport" është më e gjerë se "edukimi fizik" dhe gjithashtu nënkupton kënaqësi vullnetare. Ky ndryshim pasqyron organizatat e tjera që kanë bërë ose planifikojnë të bëjnë ndryshime përkatëse në emrin e tyre në japonisht, të tilla si Shoqata e Sporteve Japoneze dhe Festivali Kombëtar i Sporteve të Japonisë.

Për shkak Lojërave Olimpike Verore 2020, Dita e Sportit për këtë vit u zhvendos më 24 korrik, për të përkuar me hapjen e Olimpiadës. Me Olimpiadën dhe Paralimpikën e shtyrë deri në vitin 2021 për shkak të pandemisë COVID-19, qeveria la këtë ndryshim në vend për vitin 2020 dhe kaloi një ndryshim në Aktin e Masave Speciale Olimpike dhe Paralimpike për të bërë një ndryshim përkatës në festën më 2021, duke e lëvizur atë deri më 23 korrik.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.japan-talk.com/jt/new/health-and-sports-day
  2. ^ Kid's Web Japan: Sports Day Arkivuar 10 tetor 2017 tek Wayback Machine
  3. ^ "Japan's National Holidays in 2021". nippon.com (në anglisht). 10 qershor 2020. Marrë më 14 korrik 2020.
  4. ^ "五輪祝日、来年も移動 特措法改正へ―政府・与党" (në japonisht). 時事通信社. 1 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 21 maj 2020.