Divizioni Nr. 8 (Alberta)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Divizioni Nr. 8 (kthjellim).


Divizioni Nr. 8
Division Nr. 8
—  divizion  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Alberta – stema Alberta
Kryeqëndra Red Deer
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°16′00″V 113°48′00″P / 52.266667°V 113.8°P / 52.266667; -113.8 (Divizioni Nr. 8)Koordinatat: 52°16′00″V 113°48′00″P / 52.266667°V 113.8°P / 52.266667; -113.8 (Divizioni Nr. 8)
Sipërfaqja 9.909,31 km2
Popullsia 175.337 banorë 2006
Dendësia 17,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-7
Divizioni Nr. 8 – harta_foto

Divizioni Nr. 8 është një divizion (njësi gjeografiko-statistikore) në provincën Alberta, në Kanada. Divizioni ka një sipërfaqe 9909.31 km² dhe popullsi 175337 banorë.[1] Red Deer është kryeqëndra e divizionit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Alberta