Djegia (mjekësi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një djegie është një lloj i dëmtimit të lëkurës, apo indeve të tjera, të shkaktuara nga i nxehti, i ftohti, energjia elektrike, elementet kimike, fërkimi, ose rrezatimi.[1] Më shpesh djegiet janë për shkak të nxehtësisë nga lëngjet e nxehta ose zjarri. Në mesin e grave në shumë vende të botës rreziku është i lidhur me përdorimin e hapur të zjarrit për gatim apo sobave të gatimit të pasigurta. Alkoolizmi dhe pirja e duhanit janë faktorë të tjerë të rrezikut. Djegiet gjithashtu mund të ndodhë si rezultat i dëmtimit të vetvetes ose të dhunës në mes të njerëzve.[2]

Shenjat dhe simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristikat e një djegie varen nga thellësia e saj. Djegiet sipërfaqësore shkaktojnë dhimbje që zgjat dy ose tre ditë, e ndjekur nga cipë të lëkurës gjatë ditëve të ardhshme.[3][4] Individët që vuajnë nga djegiet më të rënda mund të tregojnë siklet ose ankohen për presion të ndjenjave se sa dhimbje.

Shkaktar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djegiet janë shkaktuar nga një shumëllojshmëri e burimeve të jashtme të klasifikuara si termike (të lidhura me nxehtësinë), kimike, elektrike dhe rrezatimi.[5] Në Shtetet e Bashkuara, shkaqet më të shpeshta të djegiet janë: zjarri ose flaka (44%), uji i nxehtë (33%), objektet e nxehta (9%), elektriciteti (4%), dhe elementet kimike (3%).[6] Shumica e dëmtimeve nga djegia (69%) ndodhin në shtëpi ose në punë (9%),[7] dhe shumica janë të rastësishme, me 2% për shkak të sulmit nga një tjetër, dhe 1-2% që rezulton nga një tentim për vetëvrasje.[8]

Patofiziologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre shkallë të djegies

Në temperaturë më e madhe se 44 °C (111 °F), proteinat fillojnë të humbin formën e tyre tre-dimensionale dhe fillojnë të shpërbëhen.[9] Kjo rezulton në dëmtimin e qelizave dhe indeve.[10] Shumë nga efektet e drejtpërdrejta shëndetësore të një të djegie janë dytësore në ndërprerjen e funksionimit normal të lëkurës.[10] Ato përfshijnë ndërprerjen e ndjesisë së lëkurës, aftësinë për të parandaluar humbjen e ujit gjatë avullimit, dhe aftësinë për të kontrolluar temperaturën e trupit.[10] Ndërprerja e membranave qelizore bën që qelizat të humbasin kalium në hapësirat jashtë qelizës dhe të marrin ujë dhe natriumi.[10]

Diagnoza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herndon D (ed.
  2. ^ "Burns Fact sheet N°365". WHO (në anglisht). prill 2014. Marrë më 3 mars 2016.
  3. ^ Granger, Joyce (jan 2009). "An Evidence-Based Approach to Pediatric Burns". Pediatric Emergency Medicine Practice. 6 (1). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Herndon D (ed.
  5. ^ Kowalski, Caroline Bunker Rosdahl, Mary T. (2008).
  6. ^ National Burn Repository Pg. i
  7. ^ "Burn Incidence and Treatment in the United States: 2012 Fact Sheet". American Burn Association (në anglisht). 2012. Marrë më 20 prill 2013.
  8. ^ Peck, MD (nëntor 2011). "Epidemiology of burns throughout the world. Part I: Distribution and risk factors". Burns : journal of the International Society for Burn Injuries. 37 (7): 1087–100. doi:10.1016/j.burns.2011.06.005. PMID 21802856. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Marx, John (2010).
  10. ^ a b c d Tintinalli, Judith E. (2010).