Do and Die

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Do and Die : The Chittagong Uprising 1930–34 është libër historikë e vitit 1999 shkruar nga autori indian Manini Chatterjee.[1] Libri tregon për historinë e vërtetë të udhëheqësit revolucionar Surya Sen dhe për rolin e tij në Kryengritjen e Chittagong.[2]

Filmi Khelein Hum Jee Jaan Sey, me regji të Ashutosh Gowariker është bazuar në këtë libër.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 prill 1930, rreth orës 10:00, një tufë burrash, shumica e tyre ende në adoleshencë, sfidojnë fuqinë e Perandorisë Britanike përmes një sërë sulmesh në Chittagong. Veprimet e tyre tronditën fuqinë koloniale dhe nxitën shkëndijën e rebelimit në të gjithë Bengalin. Duke u bazuar në dosjet e policisë dhe dosjet e qeverisë dhe intervistat me revolucionin, Chatterjee rindërton ngjarjet e asaj nate fatale, kur gjashtë ish-të arrestuar, të frymëzuar nga kryengritja e famshme e Pashkëve në Dublin (1916), sulmuan armëpushimet e policisë dhe Forcave Ndihmëse në Chittagong. Ajo që pasoi ishte beteja e Xhalalabadit, takimi në Dhalghat, sulmi në Pahartali dhe rezistenca nëntokësore, të udhëhequr nga Masterda misterioz, Kalpana Datta e papërmbajtshëm dhe Waddadar trazuar Pritilata Waddadar. Kjo është një histori e zellit të tyre, zjarrit, dashurisë dhe humbjes. Hulumtuar në mënyrë të përpiktë dhe me shkathtësi, historia e idealistëve të rinj, të padurueshëm me patriotizëm dhe gati për të vdekur, kjo është një histori e rëndësishme dhe e lënë pas dore e luftës së lirisë në Indi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Menon, Parvathi (mars 2000). "Chittagong saga retold". Frontline. 17 (5). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dasgupta, Swapan (24 janar 2000). "Khadi and khaki". India Today (në anglisht). Marrë më 6 qershor 2014.