Jump to content

Dobri Dobrev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dobri Dobrev

Dobre Dimitrov Dobrev[1] (Bullgarisht: Добре Димитров Добрев; lindi më 20 korrik 1914 - u nda nga jeta më 13 shkurt 2018 ne moshen 103-vjecare), i njohur si Gjyshi Dobri, është asket bullgarë i cili ecte shumë kilometra për të ulur ose qëndruar përballë Kadetralës Alexander NevskySofja për të mbledhur para për bamirësi. Dobrev dhuronte të gjitha paratë që i ka mbledhur jetimave, kishave dhe manastirave. Në korrik 2014, ai i ka bërë 100 vjetë.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dobre Dobrev lindi më 20 korrik 1914 në fshatin e Bailovos. Babai i tij Dimitër ka vdekur në Luftën e Parë Botërore dhe nëna e tij Katerina[3] i'u desh t'i rrisë fëmijët vetë. Dobrev kishte vendosur që të martohet rreth vitit 1940, e cila në atë kohë Bullgaria i'u bashkua Luftës së Dytë Botërore. Në një nga bombardimet në Sofja, një bombë ra afër tij dhe ai pothuajse humbi ndëgjimin e tij. Dobrev dhe gruaja e tij kishin katër fëmijë. Me kalimin e viteve ai vendosi të jetonte si asket dhe per Zotin. I dhuroi të gjitha pronat e tij Kishes Orthodokse Bullgare.[4]

Bamirësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë jetës së tij, Dobrev ka dhuruar 40 mijë euro (80 mijë lev) kishave dhe manastirave.[5] Në mesin e donacioneve të tij janë:

  • 10,000 lev (5,000 euro) tek Shën Cyril dhe Methodius kishës famulltare në vendlindjen e tij Bailovo.[6]
  • 25,000 lev (12,500 euro) për restaurimin e Manastirit Eleshnishki e cila ndodhet në lindje të Sofjes dhe kishës në fshatin e Gorno Kamartsi.[6]
  • 35,700 lev (rreth 20,000 euro) pë Kadetralen e Alexander Nevsky në Sofja, e cila është donacioni më i madh në histori të katedrales me mbi 100 vjetë. [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=255963 Arkivuar 17 shkurt 2018 tek Wayback Machine
  2. ^ "Дядо Добри на 100 години" (në bullgarisht). Vesti.bg. 2014-07-21. Marrë më 2014-09-19.
  3. ^ https://saintdobry.com/zhitie/
  4. ^ http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=255963 Arkivuar 17 shkurt 2018 tek Wayback Machine
  5. ^ Yahoo News Canada, 31 May 2013
  6. ^ a b "Heavenly dreams of Easter". c. "Standard". 15 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2014. Marrë më 27 shtator 2012. {{cite news}}: |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "This 99-Year-Old Man Begs Every Day And Gives It All Away To Churches And Orphanages", The Huffington Post, 27 February 2014