Dolph Lundgren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hans Lundgren i njohur si Dolph Lundgren ka lindur 3 nëntor të viti 1957Stockholm,Suedi është një aktor suedez dhe drejtor i Filmave, dhe artist luftarak. Ai i përket një brezi të aktorëve filmi që mishërojnë të veprimit film stereotipi hero përfshirë Sylvester Stallone,Arnold Schwarzenegger,Bruce Willis,Chuck Norris, Steven Seagal,Wesley Snipes dhe Jean-Claude Van Damme.

Dolph Lundgren
Dolph Lundgren 1990.jpg
Lundgren ne vitin 1990
Informacione personale
Vendlindja Stockholm,Suedi
Rroga ?
Role të shquar Frank Casle,Nikolai Rachenko,Andrew Scott,Ivan Drago,Hi-Man etj...
Filma & seriale 
 shquar
Red Scorpion,The Punisher,Universal Solider,Rocky IV etj...
Gjatësia 1.85 cm
Bashkëshort(ja) Annette Qviberg 1994-2002
Kombësia Suedez


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]