Domalevac-Shamac

Coordinates: 45°03′46″N 18°34′51″E / 45.0628°N 18.5808°E / 45.0628; 18.5808
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komuna Domaljevac-Shamac është një nga komunat e reja të krijuara nga Bosnja dhe Hercegovina. Ajo gjendet në Kantonin Posavina në Federatën e Bosnje dhe Hercegovinës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike, regjistrimi i vitit 1991, në qytetin Domalevac[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

gjithsej: 4,152

  • Kroatët - 4,072 (98.07%)
  • Jugosllavët - 31 (0.74%)
  • Serbët - 20 (0.48%)
  • Boshnjakët - 7 (0.16%)
  • të tjerët dhe të panjohur - 22 (0.52%)

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°03'46"N 18°34'51"E / 45.0628°N 18.5808°D / 45.0628; 18.580845°03′46″N 18°34′51″E / 45.0628°N 18.5808°E / 45.0628; 18.5808