Domen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Domeni
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Tiranës
Rrethi: Rrethi i Kavajës
Komuna: Komuna Kryevidh
Targat e automjeteve: KJ
Përdorimi i stampës

Domeni është një fshatkomunën Kryevidhrrethin e KavajësShqipërisë. Në Domen gjendet Kalaja e Turrës, e ndërtuar në shekullin XIV.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Monumentet. Ministria e Arësimit dhe Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës. 1982. f. 26. kalaja e Turrës e shënuar më pas si «Castel di roguseo» dhe që duket se i përket shekullit XIV. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)