Kalaja e Turrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Turrës
Kalaja e Turrës is located in Shqipëria
Kalaja e Turrës
Kalaja e Turrës në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Domen, Njësia administrative Kryevidh, Rrogozhinë, Shqipëri
Koordinatat 41°08′47″V 19°26′25″L / 41.146481°V 19.440247°L / 41.146481; 19.440247Koordinatat: 41°08′47″V 19°26′25″L / 41.146481°V 19.440247°L / 41.146481; 19.440247
Ndërtuar Shekulli XIV[1]
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15 Janar 1963
Nr. i referencës KJ010
Tipologjia Kala

Kalaja e Turrës është një monument i trashëgimisë kulturore në Domen, Njësia administrative Kryevidh, Rrogozhinë, Shqipëri. Ky monument i trashëgimisë kulturore është miratuar më 15 Janar 1963.[2]. Kalaja e Turrës është ndërtuar në shekullin e XIV si fortifikim.[1] Eshtë prej guri dhe me tulla. Në qoshe të saj ka pasur kulla (aktualisht dallohen rrënojat e një kulle). Gjate periudhës së komunizmit pranë kalasë ka qenë vendosur dhe një repart ushtarak.[3]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Monumentet. Ministria e Arësimit dhe Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës. 1982. fq. 26. kalaja e Turrës e shënuar më pas si «Castel di roguseo» dhe që duket se i përket shekullit XIV. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I Durresit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 10 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bashkia Kavaje. "Kalaja e Turrës". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 shkurt 2018. Marrë më 17 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)