Jump to content

Don't Breathe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Don't Breathe
Regjia ngaFede Álvarez
Shkruar ngaFede Álvarez
Rodo Sayagues
ProdhuesiFede Álvarez
Sam Raimi
Robert Tapert
LuajnëJane Levy
Dylan Minnete
Daniel Zovatto
Stephen Lang
KinematografiaPedro Luque
MontazhiEric L. Beason
Louise Ford
Gardner Gould
MuzikaRoque Baños

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing
Data e publikimit
26 gusht 2016 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
88 minuta[1][2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti9.9 milion dollarë[3]
Fitimi157.8 milion dollarë[3]

Don't Breathe është një film thriller horror amerikan i vitit 2016 i prodhuar dhe drejtuar nga Fede Álvarez, bashkë-prodhuar nga Sam Raimi dhe Robert Tapert, dhe bashkë-shkruar nga Fede Álvarez dhe Rodo Sayagues. Në film luajn Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto dhe Stephen Lang dhe përqendrohet në tre miq të cilët bllokohen brenda shtëpisë së një të verbëri ndërsa hyjnë në të. Filmi është prodhuar nga Ghost House Pictures dhe Good Universe dhe është shpërndarë nga Sony Pictures Releasing.

Në kontrast me punën e tij të mëparshme në Evil Dead, regjisori Álvarez vendosi që projekti do të kishte më pak gjak, një histori origjinale, më shumë pezullim dhe pa asnjë varësi nga elementet drithërues të mbinatyrshëm - të cilat ai mendonte se ishte tepruar aktualisht. Projekti, i titulluar fillimisht Një njeri në errësirë, u njoftua më vonë në fillim të vitit 2014, me regji të Álvarez, skenar nga Sayagues, prodhuar nga Raimi dhe Tapert, dhe Levy me protagonist. Xhirimet filluan më 29 qershor 2015 dhe përfunduan në korrik 2015 në Detroit. Një vazhdim është planifikuar të lansohet më 13 gusht 2021.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rocky, Alex dhe Money janë tre delikuentë të Detroitit që sigurojnë jetesën duke u futur në shtëpi dhe duke vjedhur sende me vlerë. Rocky dëshiron të transferohet në Kaliforni me motrën e saj të vogël, Diddy, dhe të shpëtojë nga nëna e tyre abuzive dhe i dashuri i saj alkoolik. Sidoqoftë, për zhgënjim të treshes, gardhi i tyre vazhdon të nënvlerësojë artikujt që ata sjellin. Paratë marrin një informacion nga gardhi i tyre se veterani i Luftës së Gjirit Norman Nordstrom ka 300,000 dollarë para në shtëpi në shtëpinë e tij në një lagje të braktisur në Detroit. Paratë e gatshme thuhet se ishin një zgjidhje pasi një e re e pasur, Cindy Roberts, vrau vajzën e tij në një aksident automobilistik. Të tre spiunojnë shtëpinë dhe mësojnë se Nordstrom është i verbër.

Natën, banda i afrohet shtëpisë, e drogojnë qenin rottweiler të Nordstrom, dhe më pas depërtojnë. Paratë vendosin një shishe me gaz në dhomën e gjumit të Nordstrom. Duke parë një derë të mbyllur të bodrumit, Money supozon se plaçka është e fshehur aty dhe qëllon bllokimin. Zhurma zgjon Nordstrom, i cili mposht Money, merr armën dhe e vret ndërsa Rocky dhe Alex shikojnë në heshtje. Rocky fshihet në dollap. Nordstrom hap një kasafortë të fshehur për të kontrolluar gjërat e tij me vlerë. Pasi ai të largohet, ajo hap kasafortën dhe merr paratë e gatshme. Sidoqoftë, Nordstrom gjen këpucët e Rocky dhe Alex dhe kupton se ka më shumë ndërhyrës, pastaj kthehet për të gjetur kasafortën bosh.

Rocky dhe Alex i shmangen Nordstrom dhe hyjnë në bodrum. Atje, ata gjejnë një grua shtatzënë të përmbajtur dhe të mbyllur në gojë që zbulon se është Cindy Roberts. Rocky dhe Alex e lirojnë dhe përpiqen të hapin derën e bodrumit të stuhisë. Nordstrom qëllon në ta, duke vrarë aksidentalisht Cindy. Nordstrom prishet dhe qan në ankth mbi trupin e saj. Ai pastaj mbyll dritat, duke zhytur bodrumin në errësirë. Pas një ndjekjeje të verbër dhe beteje, Alex rrëzon Nordstrom dhe ata ikin lart.

Pasi bllokuan derën e bodrumit, ata hasin qenin, i cili është zgjuar dhe ikin në dhomën e gjumit. Rocky i shpëton dhomës përmes një kanali ventilimi. Aleksi bie nga një dritare në një dritë xhami dhe rrëzohet. Kur Alex zgjohet, Nordstrom qëllon dritën e dritës dhe e qoshet në dhomën e shërbimeve, duke u dukur se e vret me një palë gërshërë të mëdha të kopshtit. Qeni ndjek Rocky përmes shfryrjeve para se të kapet nga Nordstrom.

Rocky zgjohet i përmbajtur në bodrum. Nordstrom zbulon se Cindy ishte shtatzënë me një "zëvendësim" për vajzën e tij. Ai pastaj përgatitet të mbarësojë artificialisht Rocky duke përdorur një baster gjeldeti, duke premtuar ta lëshojë atë pasi ajo t'i japë një fëmijë. Alex, i cili mbijetoi duke mashtruar Nordstrom për të goditur me thikë kufomën e Money, shpëton Rocky dhe prangos Nordstrom.

Rocky dhe Alex përpiqen të largohen nga dera e përparme. Nordstrom çlirohet dhe qëllon Aleksin të vdekur. Rocky ikën ndërsa qeni e ndjek. Ajo e bllokon qenin në bagazhin e saj të makinës por kapet përsëri nga Nordstrom. Pasi u tërhoq përsëri brenda shtëpisë së tij, Rocky e çorienton atë duke vendosur sistemin e alarmit, pastaj e godet atë vazhdimisht në kokë me një turmë dhe e shtyn atë në bodrum. Arma qëllon në anën e tij ndërsa ai bie. Duke e besuar atë të vdekur, Rocky shpëton para se të vijë policia.

Më vonë, Rocky dhe Diddy shohin një raport të lajmeve në lidhje me incidentin. Nordstrom, i cili është duke u rikuperuar në një spital, raportohet të ketë vrarë dy ndërhyrës (Alex dhe Money) në vetëmbrojtje. Ai nuk përmend Rocky ose para të gatshme të vjedhura. Rocky dhe Diddy hipin në një tren për në Los Anxhelos.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jane Levy si Roxanne / "Rocky", një hajdute nga Detroit e cila dëshiron të ik në Kaliforni për një jetë më të mirë
 • Dylan Minnette si Alex, një hajdut nga Detroit dhe shok i Rocky
 • Daniel Zovatto si Money, hajdut nga Detroit
 • Stephen Lang si Norman Nordstrom / "Njeriu i verbërt", një ish-veteran i verbër i Ushtrisë që përdor shqisat e tij për të ndjekur ndërhyrësit
 • Franciska Törőcsik si Cindy Roberts, një grua e bllokuar në bodrumin e Norman
 • Emma Bercovici si Diddy, motra e vogël e Rocky
 • Christian Zagia si Raul
 • Katia Bokor si Ginger, nëna abuzive e Rocky
 • Sergej Onopko si Trevor

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Në nëntor 2016, regjisori i filmit Fede Álvarez njoftoi se vazhdim ishte në punë.[4]

Në janar 2020, titulli u njoftua si Don't Breathe 2. Filmi do të fillonte xhirimet në prill 2020, me një skenar të bashkë-shkruar nga Rodo Sayagues dhe Álvarez, por u vonua për shkak të pandemisë COVID-19.[5][6][7] Filmi është planifikuar të dalë në 13 gusht 2021.[8] Më 8 tetor 2020, Lang zbuloi se filmi kishte mbaruar xhirimet.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "DON'T BREATHE (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 29 korrik 2016. Marrë më 29 korrik 2016.
 2. ^ Dennis Harvey (14 mars 2016). "'Don't Breathe' Review: Fede Alvarez's Home-Invasion Thriller". Variety (në anglisht). Marrë më 14 mars 2016.
 3. ^ a b "Don't Breathe (2016)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 10 mars 2017.
 4. ^ "There's a 'Don't Breathe' Sequel in the Works - Bloody Disgusting!". bloody-disgusting.com (në anglisht). 15 nëntor 2016. Marrë më 12 prill 2017.
 5. ^ Welk, Brian (17 janar 2020). "'Don't Breathe 2' Taps Co-Writer Rodo Sayagues to Direct". TheWrap (në anglisht). Marrë më 17 janar 2020.
 6. ^ El-Mahmoud, Sarah (8 tetor 2020). "Sounds Like 'Don't Breathe 2' Is Further Along Than We Thought". CinemaBlend (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2020.
 7. ^ Hamman, Cody (8 tetor 2020). "'Don't Breathe' Sequel Has Been Filming! It's a Wrap for Star Stephen Lang". JoBlo.com (në anglisht). Marrë më 10 tetor 2020.
 8. ^ Rubin, Rebecca (21 tetor 2020). "'Ghostbusters' Sequel Moves to Summer 2021". Variety (në anglisht). Marrë më 21 tetor 2020.
 9. ^ Reimann, Tom (8 tetor 2020). "'Don't Breathe 2' Has Apparently Finished Filming and We Didn't Even Know It Had Started". Collider (në anglisht). Marrë më 9 tetor 2020.