Rottweiler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rottweiler një vjeçar.

Rottweiler është një racë qensh shtëpiake, që konsiderohet si i mesëm në të madh ose të madh. Qentë njiheshin në gjermanisht si Rottweiler Metzgerhund, që do të thotë qentë e kasapëve Rottweil, sepse përdorimi i tyre kryesor ishte të grumbullonin bagëti dhe të tërhiqnin karrocat e ngarkuara me mish të therur në treg. Kjo vazhdoi deri në mesin e shekullit të 19-të, kur hekurudhat zëvendësuan vozitjen. Edhe pse ende përdoren për të grumbulluar bagëti në shumë pjesë të botës, Rottweilerët tani përdoren gjithashtu si qen kërkimi dhe shpëtimi, qen roje dhe qen policie.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]