Dongeradeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dongeradeel (kthjellim).


Dongeradeel
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Dongeradeel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Dokkum
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°19′00″V 6°00′00″L / 53.316667°V 6°L / 53.316667; 6 (Dongeradeel)Koordinatat: 53°19′00″V 6°00′00″L / 53.316667°V 6°L / 53.316667; 6 (Dongeradeel)
Sipërfaqja 266,94 km2
Popullsia 24.317 banorë 2010
Dendësia 91,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0519
Kodi Postar 9101 - 9156
Kodi statistikor 0058
Dokkum is located in Hollandë
Dokkum
Dokkum
Dongeradeel – harta_foto
www.dongeradeel.nl

Dongeradeel është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 266.94 km² dhe popullsi 24317 banorë[1]. Dokkum është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Friesland