Donna Tartt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Donna Tartt
Ditëlindja:7 dhjetor 1873
Vendlindja:Greenwood, Mississippi, Flag of United States.svg SHBA
Ditëvdekja:23 dhjetor 1963
Kombësia:Amerikane
Zhanri:Romane

Donna Tartt (23 dhjetor 1963) është shkrimtare amerikane e vlerësuar shumë me dy romanet e saja The Secret History (1992) dhe The Little Friend (2002). Në vitin 2014 është fituese e Çmimit Pulitzer për romanin The Goldfinch.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • “Tam-O'-Shanter”. The New Yorker April 19, 1993, p. 90.[1]
  • “A Christmas Pageant”. Harper’s 287.1723. dhjetor 1993, p. 45+.
  • “A Garter Snake”. GQ 65.5, maj 1995, p. 89+.
  • “The Ambush”. The Guardian, 25 qershor 2005.

Publicistikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • “Sleepytown: A Southern Gothic Childhood, with Codeine.” Harper’s 286, korrik 1992, p. 60-66.
  • “Basketball Season.” The Best American Sports Writing, edited and with an introduction by Frank Deford. Houghton Mifflin, 1993.
  • “Team Spirit: Memories of Being a Freshman Cheerleader for the Basketball Team.” Harper’s 288, prill 1994, p. 37-40.

Audiolibra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tartt, Donna (19 prill 1993). "Fiction: Tam-O'-Shanter" (abstract). The New Yorker. Marrë më 14 janar 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Audio-linçe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]