Dorian Concept

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dorian Concept
Background information
Emri i lindjesOliver Thomas Johnson
Lindi (1984-09-16) 16 shtator 1984 (39 vjeç)
OrigjinaVienë, Austri
ZhanretMuzikë elektronike, jazz
Muzikant, këngëshkrues, producent
Instrument(et)Sintisajzer, piano
Vitet aktik2006 - prezent
LabeliNinja Tune, Brainfeeder
Websitedorianconcept.com

Dorian Concept (i lindur si Oliver Thomas Johnson më 16 shtator 1984) është kompozitor, producent dhe sintisajzerist austriak, veprimtaria e të cilit shtrihet në një shumëllojshmëri të burimeve duke përfshirë modal dhe free jazz, funk, hip hop, muzikë elektronike, dhe muzikë ambientale. Johnson mori emrin e tij si adoleshent nga shkalla muzikore Dorian.

Dorian Concept gjithashtu është anëtar i grupit funk austriak Jacob's Salty and Bamboozling Ladder (JSBL). Ai gjithashtu ka performuar periodikisht si sintisajzerist për Flying Lotus dhe ka bashkëpunuar me Cinematic Orchestra.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]