Dragunov SVD

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
SVD (Dragunov)
Tipi Pushkë snajper
Vendi i origjinës FlamuriBashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1963–sot
Luftërat Lufta e Vietnamit,[1] Lufta Sovietike në Afganistan, Lufta e Gjirit Persik, Lufta në Afganistan, Lufta e Irakut, Lufta e Kosovës, etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Yevgeny Dragunov
Dizenjuar 1958–1963
Prodhuesi Izhmash, Ordnance Factories Organisation, Norinco
Prodhuar 1963–sot[2]
Variante SVDS, SVDSN, SVU, SVU-A, SWD-M, Tipi 79 dhe Tipi 85 (Kinë).
Specifikimet
Pesha 4.30kg (me dylbi dhe karikator bosh)[2]
4.68kg (SVDS)
4.40kg (SVU)
5.02kg (SWD-M)
Gjatësia 1225mm (SVD)[2]
1135mm qytë e zgjatur / 815mm qytë e mbledhur (SVDS)
900mm (SVU)
1125mm (SWD-M)
Tyta Gjatësia 610mm (SVD, SWD-M)[2]
565mm (SVDS)
600mm (SVU)

Fishekë 7.62×54mmR[2]
5.45×39mm (Varianti për Pushkë sulmi)
Funksionimi Me Gaz
Shpejtësia e fishekut 830m/s (SVD, SVDS, SWD-M)
800m/s (SVU)
Rrezja efektive 800 m
Rrezja maksimale 1,300 m me dylbi
1,200 m me shënjestrues
Sistemi i ushqimit Karikator me 10 fishekë[2]
Shënjestruesi shikim teleskopi PSO-1 dhe shënjestrues të rregullueshëm


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Weapons corner: sniper rifles then and now". Infantry Magazine. 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d e f Hogg, Ian (2002). Jane's Guns Recognition Guide. Jane's Information Group. ISBN 0-00-712760-X.