Pushka snajper (SVD)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushka SVD

SVD (Snajper pushkë, Sistemi i Dragunovit, Modeli i Vitit 1963) një pushkë gjuajtëse gjysmë-automatike e vendosur në fishek 7.62×54 mmR, e zhvilluar në Bashkimin Sovjetik. SVD u krijua për të shërbyer një rol mbështetës të skuadrës për të ofruar aftësi të sakta të angazhimit me rreze të gjatë për trupat e zakonshme pas miratimit të Paktit të Varshavës të fishekut të ndërmjetëm 7.62×39 mm dhe pushkëve sulmuese si sisteme standarde të armëve të këmbësorisë. Në atë kohë, NATO përdorte pushkë beteje të vendosura në 7.62×51 mm si sistem standard të armëve të këmbësorisë dhe nuk kishte miratuar ende një fishek të ndërmjetëm dhe pushkë sulmi të tyren, duke i lejuar ata të tejkalonin homologët e tyre të Traktatit të Varshavës.

Ai u zhvillua gjatë viteve 1958–1963 dhe u zgjodh si fitues i një konkursi që përfshinte tre grupe konkurruese projektuesish, të udhëhequr nga Sergei Simonov (prototipi u refuzua në prill 1960), Aleksandr Konstantinov dhe Yevgeny Dragunov. Testimi i gjerë në terren i pushkëve të kryera në një gamë të gjerë kushtesh mjedisore (prototipi konkurrues 2B-W-10 i Konstantinov ishte më i thjeshtë dhe më i lirë, por i testuar më pak i saktë, i qëndrueshëm dhe i besueshëm) rezultoi që propozimi i Dragunov të pranohej në shërbim në korrik 1963. Një fillestar Grupi i para-prodhimit i përbërë nga 200 pushkë u montua për qëllime vlerësimi, dhe nga viti 1964 prodhimi serik u krye nga Izhmash, i quajtur më vonë Koncerni Kalashnikov.

Që atëherë, SVD është bërë arma standarde e mbështetjes së skuadrës së disa vendeve, duke përfshirë ato të ish Paktit të Varshavës. Kina prodhoi një kopje të SVD përmes mostrave të inxhinierisë së kundërt të kapur gjatë Luftës Sino-Vietnameze si Tipi 79 dhe 85. Irani prodhoi gjithashtu një klon, Nakhjir 3, i cili ishte një kopje e drejtpërdrejtë e tipit kinez 79.[1]

SVD (Dragunov)
TypePushkë snajper
Place of originFlamuriBashkimi Sovjetik
Service history
In service1963–sot
WarsLufta e Vietnamit,[2] Lufta Sovietike në Afganistan, Lufta e Gjirit Persik, Lufta në Afganistan, Lufta e Irakut, Lufta e Kosovës, etj.
Production history
DesignerYevgeny Dragunov
Designed1958–1963
ManufacturerIzhmash, Ordnance Factories Organisation, Norinco
Produced1963–sot[3]
VariantsSVDS, SVDSN, SVU, SVU-A, SWD-M, Tipi 79 dhe Tipi 85 (Kinë).
Specifications
Mass4.30kg (me dylbi dhe karikator bosh)[3]
4.68kg (SVDS)
4.40kg (SVU)
5.02kg (SWD-M)
Length1225mm (SVD)[3]
1135mm qytë e zgjatur / 815mm qytë e mbledhur (SVDS)
900mm (SVU)
1125mm (SWD-M)
Barrel length610mm (SVD, SWD-M)[3]
565mm (SVDS)
600mm (SVU)

Cartridge7.62×54mmR[3]
5.45×39mm (Varianti për Pushkë sulmi)
ActionMe Gaz
Muzzle velocity830m/s (SVD, SVDS, SWD-M)
800m/s (SVU)
Effective firing range800 m
Maximum firing range1,300 m me dylbi
1,200 m me shënjestrues
Feed systemKarikator me 10 fishekë[3]
Sightsshikim teleskopi PSO-1 dhe shënjestrues të rregullueshëm

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SVD (rifle)", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-12, marrë më 2022-12-16
  2. ^ "Weapons corner: sniper rifles then and now". Infantry Magazine. 2006. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2010. Marrë më 29 tetor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d e f Hogg, Ian (2002). Jane's Guns Recognition Guide. Jane's Information Group. ISBN 0-00-712760-X.