Drerët e Botës së Vjetër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cervinae
Vargu kohor: Mioceni i vonë deri prezent
Dreri i At Davidit (Elaphurus davidianus)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Cervinae
Gjinitë

Cervinae ose drerët e Botës së Vjetër (që paraqesin vendin e tyre të origjinës, jo shpërndarja e tyre aktuale), janë një nënfamiljë në familjen Cervidae . Nga ana tjetër, ata janë të njohur si drerët plesiometacarpal, për shkak të strukturës së tyre së kaviljes duke qenë e ndryshme nga Capreolinae .

Klasifikimi dhe llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista është bazuar në studimet e Randi, Mucci, Claro-Hergueta, Bonnet dhe Douzery (2001); Pitraa, Fickela, Meijaard, Groves (2004); Ludt, Schroeder, Rottmann dhe Kuehn (2004); Hernandez-Fernandez dhe Vrba (2005); Groves (2006); Ruiz-Garcia, M., Randi, E., Martinez-Aguero, M. dhe Alvarez D. (2007); Duarte, JMB, Gonzalez, S. dhe Maldonado, JE (2008); Groves and Grubb (2011) [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2012-12-01. Marrë më 2013-01-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ a b Pitraa, Fickela; Meijaard, Groves (2004). "Evolution and phylogeny of old world deer" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 33 (3): 880–895. doi:10.1016/j.ympev.2004.07.013. PMID 15522810. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2007-06-12. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)