Drita Albanian Folk Orchestra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Drita Albanian Folk Orchestra, (lexo: Drita Allbeniën Folk Orkestra, sq.: Drita Orkestri Folklorik Shqiptar) është një orkestër folklorik shqiptar me seli në Los Angeles, Kaliforni.

Drita u themelua në vitin 1982 nga Ian Price për t'i prezentuar muzikën tradicionale shqiptare audiencës amerikane

Orkestri realizon këngë nga tëgjitha regjionet e Shqipërisë duke përdorur instrumente popullore si klarinet, violinë, dajre, lahutë, çifteli, sharki, gajde dhe fyell.

Realizime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi ka arritur t'i zhvillojnë një numër të madh koncertesh në vendet si Los Angeles, San Diego, Berkeley, Chicago dheNew York City.

Përbërja e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]