Dritan Baholli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dritan Baholli
Të dhënat personale
Data e lindjes23 korrik 1974
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1991–1995KF Tirana56(2)
1995–1997FK Partizani Tirana46(3)
1997FK Austria Wien0(0)
1997SV Würmla?(?)
1998Kremser SC?(?)
1998First Vienna FC?(?)
1999–2000Nußdorfer AC?(?)
2000–2001FC Stadlau?(?)
2001–2003DSV Fortuna 05 Wien?(?)
2003–2004SV Wienerberg?(?)
Ekipi kombëtar
1996Shqipëria1(0)
Ekipet e menaxhuara
2005–2006SK Rapid Wien (trajnerë i fitnesit)
2006–2007Shqipëria (trajnerë i fitnesit)
2010–2011SC Wiener Neustadt (trajnerë i fitnesit)
2011–2013SK Rapid Wien (Asistent)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Dritan Baholli (lindi më 23 korrik 1974) është trajnerë dhe ish-futbollistë shqiptarë. Shumicën e karrierës së tij si trajnerë e kaloi në skuadrat austriake.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baholli luajti për skuadrat KF Tirana dhe FK Partizani Tirana në vitet 1990 përpara se të shkonte në Austri për të luajtur për disa klube austriake më të ulëta të ligës.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 1996, Baholli luajti në ndeshjen miqësore kundër Bosnjës dhe Hercegovinës. Tregohet se kjo ishte e vetmja ndeshje ndërkombëtare.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Team stats. EU Football.