Drnish

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Drniš
—  Qytet  —
Pamje nga Drnish

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Šibenik-Knin
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.86°0′0″V 16.16°0′0″L / 43.86000°V 16.16000°L / 43.86000; 16.16000 (Drniš)Koordinatat: 43.86°0′0″V 16.16°0′0″L / 43.86000°V 16.16000°L / 43.86000; 16.16000 (Drniš)
Popullsia 3.117 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Drniš is located in Kroacia
Drniš
Drniš

Drniš (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Šibenik-KninKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3117 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3136 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3332 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.61%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Drniš – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Šibenik-Knin