Duxelles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duxelles
Përgatitje e duxelles
Krijuar ngaFrançois Pierre La Varenne
Përbërësit kryesorëKërpudhat

Duxelles (Frëngjisht: [dyksɛl] ) është një term i kuzhinës franceze që i referohet një grire me kërpudha, qepë, barishte (të tilla si trumzë ose majdanoz ) dhe piper i zi, të skuqura në gjalpë dhe të pakësuar në një pastë . [1] Nganjëherë përdoret kremi dhe disa receta shtojnë pak madeira ose sheri .

Shija varet nga kërpudhat e përdorura. Për shembull, kërpudhat e egra porçini kanë një aromë shumë më të fortë se kërpudhat e bardha ose kafe.


Thuhet se Duxelles është krijuar nga kuzhinieri francez i shekullit të 17-të , François Pierre La Varenne (1615–1678) dhe është emëruar pas punëdhënësit të tij, Nicolas Chalon du Blé, marquis d'Uxelles, maréchal de France .

  1. ^ "A Definition of the Culinary Term Duxelle". The Spruce Eats. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)