ESTO

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

ESTO është një kompani fintech që ofron shërbime tregtare dhe financiare në Evropë përmes platformës së saj tregtare. Platforma ESTO u mundëson përdoruesve të menaxhojnë pagesat e tyre, produktin 'bli tani-paguaj më vonë', shërbimet e marketingut dhe bankare për tregtarët; blini kudo dhe zgjidhni zgjidhje inteligjente pagese për përdoruesit.

Ndër partnerët e tij janë shitës me pakicë në tregun evropian: IDeal, ELKOR, BigBox, JYSK, Kaup24, ONOFF, Goldtime, Sportland dhe shumë të tjera.[1]

Kompania ka pesë zyra — në Talin, Tartu, Riga, Vilnius dhe Kiev.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ESTO u krijua në 2017 në Talin nga Mikk Metsa, Martin Ustaal, Mikk Mihkel Nurges.[3] ESTO është emri i shkurtër për Estoninë. Në të njëjtin vit, ESTO hyri në sektorin e tregtisë elektronike të Estonisë me platformën e saj të kreditit të ndërtuar nga brenda (ESTO arka) për të mbështetur shitjet e tregtarëve online estonezë.[4][5]

Në vitin 2019, kompania lançoi produktin e saj të dytë të dizajnuar si bankë dixhitale konsumatore — llogaria ESTO. Në gusht 2019, ESTO lëshoi ​​rreth 26,000 kredi dhe kishte një portofol neto kredie prej 7 milionë euro.[6]

Në vitin 2020, ESTO hyri në sektorin e pagesave të tregtisë elektronike (ESTO Pay).[7][8]

Në vitin 2021, kompania hapi zyrat e saj përfaqësuese në Lituani dhe Letoni dhe hyri në tregje të reja në shtetet baltike.[9] Në fund të vitit 2021 ESTO arriti në 1200 aktive partneritetet tregtare.[10]

Në vitin 2021, kompania ka marrë një kredi prej 4 milionë eurosh nga Citadele Bank. Financimi është menduar për aktivet rrjedhëse, të cilat do të forcojnë operacionet e kompanisë në Estoni dhe do të zgjerojnë më tej në tregun baltik.[11]

Në vitin 2022, ESTO arriti një moment historik për lehtësimin e më shumë se 100 milionë euro kredi.[12]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Reprise, Оплаченная информация: (2022-03-21). "Финансовый сектор Эстонии — история успеха пришла и в Латвию". delfi.lv (në rusisht). Marrë më 2022-06-03.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)
 2. ^ "MeetFrank". app.meetfrank.com. Marrë më 2022-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 3. ^ "ESTO - Crunchbase Company Profile & Funding". Crunchbase (në anglisht). Marrë më 2022-06-03.
 4. ^ "4 aastaga 1200 poodi ja kauplust – kuidas võitis Eesti üks suurimaid makselahenduste pakkujaid, ESTO, oma partnerite usalduse?". Ärileht. Marrë më 2022-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Miks usaldab üle 500 e-poe ja kaupluse Eestis just ESTO makselahendusi?". Äripäev (në estonisht). Marrë më 2022-06-03.
 6. ^ "Investment opportunities from Estonia grow, as ESTO launches on Mintos!". Mintos Blog (në anglishte amerikane). 2019-09-20. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2022. Marrë më 2022-06-03.
 7. ^ "4 aastaga 1200 poodi ja kauplust – kuidas võitis Eesti üks suurimaid makselahenduste pakkujaid, ESTO, oma partnerite usalduse?". Ärileht. Marrë më 2022-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Miks usaldab üle 500 e-poe ja kaupluse Eestis just ESTO makselahendusi?". Äripäev (në estonisht). Marrë më 2022-06-03.
 9. ^ "Miks usaldab üle 500 e-poe ja kaupluse Eestis just ESTO makselahendusi?". Äripäev (në estonisht). Marrë më 2022-06-03.
 10. ^ "4 aastaga 1200 poodi ja kauplust – kuidas võitis Eesti üks suurimaid makselahenduste pakkujaid, ESTO, oma partnerite usalduse?". Ärileht. Marrë më 2022-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Labs of Latvia". labsoflatvia.com (në letonisht). Marrë më 2022-06-03.
 12. ^ Reprise, Оплаченная информация: (2022-03-21). "Финансовый сектор Эстонии — история успеха пришла и в Латвию". delfi.lv (në rusisht). Marrë më 2022-06-03.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)