E bukura e grave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

E bukura e grave është serial televiziv italian i prodhuar në vitet 2001-2003 me regji nga Lidia Montanari dhe Luigi Parisi.

U transmetua në fillim në 7 mars2001, dhe vazhdoi edhe me sezonet 2 dhe 3 në Canale 5. Në Shqipëri u transmetua nga Top Channel.

Filmi është i ndarë në muaj. Ai fillon kur Anna Borsi (Stefania Sandrelli) kthehet nga pushimet verore, me bijtë e saj Sara, (Azzurra Antonacci) dhe Michelino (Matteo Ripaldi) dhe me një zbulim të vdekjes të bashkëshortit, Armando. Anna ndeshet me shumë borxhe, por i këshilluar nga ortakja e të shoqit, Francesca Cialdi (Antonella Ponziani), dhe i ndihmuar nga parukieri Luca Manfridi (Massimo Bellinzoni) dhe nga dekorantja Vicky Melzi (Nancy Brilli), vendos të hapi një sallon bukurie për zonja i quajtur : "Il Bello delle Donne"

Episodet e sezonit 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli origjinal Titulli alternativ Premiera TV
1 shtator Il coraggio di ricominciare 7 mars 2001
2 tetor Il riscatto di una casalinga 8 mars 2001
3 nëntor L'amicizia tra un uomo e una donna 15 mars 2001
4 dhjetor Donne rivali in amore 22 mars 2001
5 janar Due donne più che amiche 29 mars 2001
6 shkurt Fuga dal marciapiede 5 prill 2001
7 mars Madre e figlia 12 prill 2001
8 prill Il primo vero amore 19 prill 2001
9 maj Il Coming Out 26 prill 2001
10 qershor Solitudini a confronto 2 maj 2001
11 korrik L'amore disinteressato 9 maj 2001
12 gusht Innamorarsi a cinquant'anni 16 maj 2001

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protagoniste


Personazhe dytësore:

Kuriozitet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]