Jump to content

E qajtura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
a young child in a pink sweater crying and looking sad
Një fëmijë i vogël duke qarë.

E qajtura apo e qara është rënia e lotëve nga sytë si përgjigje ndaj një gjendjeje emocionale ose dhimbjeje. Emocionet që mund të çojnë në të qara përfshijnë trishtimin, zemërimin, eksitimin dhe madje edhe lumturinë. Akti i të qarit është përkufizuar si "një fenomen kompleks sekretomotor i karakterizuar nga derdhja e lotëve nga aparati lacrimal, pa asnjë acarim të strukturave okulare", në vend të kësaj, duke dhënë një lehtësim që mbron nga konjuktiviti.[1] Një term mjekësor i lidhur është lacrimation, i cili gjithashtu i referohet derdhjes jo emocionale të lotëve.[2]

Që të qarët të përshkruhen si të qara, zakonisht duhet të shoqërohet me një sërë simptomash të tjera, të tilla si thithja e ngadaltë por e çrregullt, raste të herëpashershme të mbajtjes së frymës dhe dridhje muskulore.

Është krijuar një lidhje neuronale midis gjëndrës lacrimal dhe zonave të trurit të njeriut të përfshirë me emocione.

Lotët e prodhuar gjatë të qarit emocionale kanë një përbërje kimike e cila ndryshon nga llojet e tjera të lotëve. Ato përmbajnë sasi dukshëm më të mëdha të hormoneve prolaktinë, hormon adrenokortikotrop dhe Leu-enkefalinë,[3] si dhe elementë kalium dhe mangan.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Patel V (1993). "Crying behavior and psychiatric disorder in adults: a review". Comprehensive Psychiatry. 34 (3): 206–11. doi:10.1016/0010-440X(93)90049-A. PMID 8339540. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Quoted by Michelle C.P. Hendriks, A.J.J.M. Vingerhoets in Crying: is it beneficial for one's well-being?
  2. ^ "List of 426 Sets of Synonyms and How they Differ in Meaning". Paulnoll.com. Arkivuar nga origjinali më 2014-12-29. Marrë më 2014-08-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Skorucak A. "The Science of Tears". ScienceIQ.com. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2017. Marrë më 25 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Walter C (dhjetor 2006). "Why do we cry?". Scientific American Mind. 17 (6): 44. doi:10.1038/scientificamericanmind1206-44. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)