Lotët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lotët e njeriut.

Lotët janë një lëng i pastër i sekretuar nga gjëndrat e lotit që gjenden në sytë e të gjithë gjitarëve tokësorë.[1] Lotët përbëhen nga uji, elektrolite, proteina, lipide dhe mucina që formojnë shtresa në sipërfaqen e syve.[2] Llojet e ndryshme të lotëve - bazal, refleks dhe emocional - ndryshojnë ndjeshëm në përbërje.[3]

Funksionet e lotëve përfshijnë lubrifikimin e syve (lotët bazal), heqjen e irrituesve (lotët refleks), dhe gjithashtu ndihmën e sistemit imunitar.[4] Lotët ndodhin gjithashtu si pjesë e përgjigjes natyrale të dhimbjes së trupit.[5] Sekretimi emocional i lotëve mund të shërbejë për një funksion biologjik duke ekskretuar hormonet që nxisin stresin e krijuar gjatë periudhave të shqetësimit emocional. Lotët kanë një rëndësi simbolike tek njerëzit.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Definition of TEAR". www.merriam-webster.com. Marrë më 2019-08-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "eye, human."Encyclopædia Britannica from Encyclopædia Britannica 2006 Ultimate Reference Suite DVD 2009
  3. ^ "eye, human."Encyclopædia Britannica from Encyclopædia Britannica 2006 Ultimate Reference Suite DVD 2009
  4. ^ Farandos, NM; Yetisen, AK; Monteiro, MJ; Lowe, CR; Yun, SH (2014). "Contact Lens Sensors in Ocular Diagnostics". Advanced Healthcare Materials. 4 (6): 792–810. doi:10.1002/adhm.201400504. PMID 25400274. S2CID 35508652. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Why do we cry? The scientific reasons behind sobbing". The Independent. 2014-09-18. Arkivuar nga origjinali më 2022-05-26. Marrë më 2019-08-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Why do we cry? The scientific reasons behind sobbing". The Independent. 2014-09-18. Arkivuar nga origjinali më 2022-05-26. Marrë më 2019-08-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)