Economics in One Lesson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Economics in One Lesson
AutorHenry Hazlitt
Titulli origjinal'Economics in One Lesson'
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
TemaEkonomi
BotoiHarper & Brothers
Faqe218 faqe
ISBNISBN 0517548232

Economics in One Lesson (Ekonomia në një leksion) është një libër i shkruar nga Henry Hazlitt dhe botuar për herë të parë në vitin 1946. Libri flet për koncepte themelore të ekonomisë dhe u shkrua pjesërisht si një kritikë për keqëkuptimet më të përhapura të kohës rreth fushës së ekonomisë. Libri bazohet tek eseja e Frédéric Bastiatit, Ce qu'on voit et ce qu'on ne voit pas (Anglisht: "What is Seen and What is Not Seen").[1]

Libri përbëhet nga dy pjesë. Në të parën jepet "One Lesson" (Një Leksion); ndërsa pjesa e dytë e librit përbëhet nga njëzetë e katër (24) kapituj, çdonjë prej të cilëve tregon rrejshmërinë e disa keqkuptimeve/gabimeve të përhapura rreth fushës së ekonomisë.

Ndër argumentet dhe rekomandimet që jep libri janë edhe mbështetja për tregun e lirë, kundërshtimi i kontrollit të çmimeve, kundërshtimi i inflacionit monetar, dhe kundërshtimi i shpenzimeve qeveritare stimuluese.

Përmbajtja e edicionit të 50-vjetorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Foreword by Steve Forbes
 • Part One: The Lesson
 • Part Two: The Lesson Applied
  • The Broken Window
  • The Blessings of Destruction
  • Public Works Mean Taxes
  • Taxes Discourage Production
  • Credit Diverts Production
  • The Curse of Machinery
  • Spread-the-Work Schemes
  • Disbanding Troops and Bureaucrats
  • The Fetish of Full Employment
  • Who's "Protected" by Tariffs?
  • The Drive for Exports
  • "Parity" Prices
  • Saving the X Industry
  • How the Price System Works
  • "Stabilizing" Commodities
  • Government Price-Fixing
  • What Rent Control Does
  • Minimum Wage Laws
  • Do Unions Really Raise Wages?
  • "Enough to Buy Back the Product"
  • The Function of Profits
  • The Mirage of Inflation
  • The Assault on Savings
  • The Lesson Restated
 • Part Three: The Lesson After Thirty Years

Pritja nga publiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • “Shpjegimi i Henry Hazlittit se si funksionon sistemi içmimeve është një klasik i vërtetë: i pakohë, korrekt dhe thjeshtë edukativ.” — Milton Friedman
 • “Unë rekomandoj fortësisth që çdo amerikan të fitojë disa dije bazike mbi ekonominë, politikat monetare dhe ndërthurrjen e politikës me ekonominë. Nuk kërkohet asnjë klasë zyrtare; një dëshirë për të lexuar dhe mësuar do të mjaftojë. Ka libra të rëndësishëm panumër, por këta janë një pikënisje e shkëlqyer:: The Law nga Frédéric Bastiat; Economics in One Lesson nga Henry Hazlitt; What has Government Done to our Money? nga Murray Rothbard; The Road to Serfdom nga Friedrich Hayek; dhe Economics for Real People nga Gene Callahan. ...” — Ron Paul
 • “Nëse jam në gjendje t'i bëjë fëmijët e mi të lexojnë një libër të vetëm ekonomie në jetën e tyre, Zoti na ruajtë, ai do të ishte [libri] i Hazlittit.”[2]Mark Spitznagel

Historiku i botimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Economics in One Lesson. Special Edition for the Foundation for Economic Education. New York: Pocket Books. 1952. 
 • Economics in One Lesson. New York: Three Rivers Press. 1988. ISBN 978-0517548233. 
 • Economics in One Lesson: 50th Anniversary Edition. Fox & Wilkes. 1996. ISBN 0930073193.  ISBN 0-930073-20-7 (hardback)
 • Economics in One Lesson. Introduction by Walter Block. Auburn: Ludwig von Mises Institute. 2008. ISBN 978-1933550213. 
 • Economics in One Lesson. Baltimore: LFB. 2012. ISBN 978-0983541462. 

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Called Hazlitt's "most enduring contribution," the book has sold nearly one million copies and is available in at least ten languages.
 2. ^ The Dao of Capital: Austrian Investing in a Distorted World.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]