Henry Hazlitt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hazlitt-photo.jpg

Henry Hazlitt (28 nëntor1894 - 8 korrik 1993) ka qenë një ekonomist eksponent i shkollës austriake të ekonomisë, filozof politik libertarian dhe gazetar në disa prej gazetave më të mira amerikane, mes të cilave dhe The Wall Street Journal, The New York Times, dhe Newsweek.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zëra të ndërlidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brian Doherty, Radicals for Capitalism: a Freewheeling History of the Modern American Libertarian Movement, New York, Public Affairs (2007) pp. 33, 91–4, 97, 123, 156, 159, 162–67, 189, 198–99, 203, 213, 231, 238 and 279; George H. Nash, The Conservative Intellectual Movement in America (1976) pp. 418–20.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]