Ludwig von Mises

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ludwig Heinrich Edler von Mises

Ludwig Heinrich Edler von Mises (29 shtator 188110 tetor 1973) ishte filozof, ekonomist i Shkollës Austriake, sociolog dhe liberal klasik. U bë një nga figurat më të shquara të Shkollës Austriake të mendimit ekonomik dhe është i mirënjohur për punën e tij mbi “praxeology” (prakseologjinë ?), një studim i veprimit dhe zgjedhjes njerëzore.

Mises emigroi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1940 nga frika se nazistët do të hynin në Zvicër, ku edhe jetonte asokohe.

Mendimi i L. von Misesit ka pasur një ndikim të madh mbi lëvizjen libertariane në mes shekullin e 20-të në SHBA.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ludwig von Mises ka lindur nga prindër hebrenj në qytetin e Lemberg, në Galicia, Austro-Hungarisë (tani Lviv, Ukrainë). Familja e babait të tij Arthur Edler von Mises ishte ngritur në fisnikërisë austriake në shekullin e 19, dhe ishte i përfshirë në ndërtimin dhe financimin e hekurudhave. Nëna Ludwig së, Adele (lindur në Landau), ishte mbesa e Joachim Landau, një deputet i Partisë Liberale të Parlamentit Austriak.

Jeta e Misesit në Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna në SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontributet dhe ndikimi në ekonomi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista me vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Butler, Eamonn, Ludwig von Mises – A Primer, Institute of Economic Affairs (2010)
 • Ebeling, Richard M. Political Economy, Public Policy, and Monetary Economics: Ludwig von Mises and the Austrian Tradition, (London/New York: Routledge, 2010) 354 pages, ISBN 978-0-415-77951-7.
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises: The Political Economist of Liberty, Part I", (The Freeman, May 2006)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises: The Political Economist of Liberty, Part II", (The Freeman, June 2006)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises and the Vienna of His Time, Part I", (The Freeman, March 2005)
 • Ebeling, Richard M. "Ludwig von Mises and the Vienna of His Time, Part II", (The Freeman, April 2005)
 • Ebeling, Richard M. "Austrian Economics and the Political Economy of Freedom", (The Freeman, June 2004)
 • Gordon, David (2011-02-23) Mises's Epistemology Arkivuar 14 shtator 2014 tek Wayback Machine, Ludwig von Mises Institute
 • Rothbard, Murray N. "Mises. Ludwig Edler von," The New Palgrave: A Dictionary of Economics, 1987, v. 3, pp. 479–80.
 • Shelton, Judy (1994). Money Meltdown: Restoring Order to the Global Currency System. New York, NY: Free Press. fq. 399. ISBN 978-0029291122. OCLC 797359731. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Reviewed in: Dornbusch, Rudi (10 korrik 1994). "Money Meltdown". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 25 maj 2013. The hero in this book is Ludwig von Mises. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]