Socialism (libër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Socialism: An Economic and Sociological Analysis
AutorLudwig von Mises
Titulli origjinalDie Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus
PërkthyesJ. Kahane
ShtetiGjermania
GjuhaGjermanisht
BotoiGustav Fischer Verlag, Liberty Fund, Ludwig von Mises Institute

Socialism: An Economic and Sociological Analysis (shqip: Socializmi: Një Analizë Ekonomike dhe Sociologjike) është një libër i ekonomistit të Shkollës Austriake dhe mendimtarit libertarian Ludwig von Mises, i botuar fillimisht në gjermanisht nga Gustav Fischer VerlagJenë në vitin 1922 nën titullin Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus. Libri u përkthye në gjuhën angleze nga edicioni i dytë gjerman i ripunuar, botuar nga Jonathan Cape në Londër në vitin 1936. Në vitin 1951 përkthimi anglisht u ripunua me ndihmën e autorit dhe u botua nga Yale University Press në New Haven me shtimin e një epilogu nga Misesi.

Edicionet e ndryshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjermanisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus, Jenë: Gustav Fischer Verlag, 1922.
 • Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus, Jenë: Gustav Fischer Verlag, 1932.
 • Die Gemeinwirtschaft: Untersuchungen über den Sozialismus, Auburn, AL: Ludwig von Mises Institute, 2007. (riprintim i ed. të 2-të gjerman)

Në suedisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kapitalism och socialism i de liberala idéernas belysning. Stockholm: Norstedt, 1930.

Në anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në italisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në rusisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sot︠s︡ializm: ėkonomicheskiĭ i sot︠s︡iologicheskiĭ analiz. Moskva: Obshchestvo "Catallaxy", 1994, 199). ISBN 978-5-86366-022-6

Në turqisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kinezisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 社会主义 : 经济与社会学的分析 / She hui zhu yi : Jing ji yu she hui xue de fen xi. 中国社会科学出版社, Beijing : Zhongguo she hui ke xue chu ban she, 2008. ISBN 978-7-5004-6926-1

Recensione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Van Sickle, John V. (1923). Review of ludwig von Mises, Die Gemeinwirtschaft, Untersuchungen über den Sozialismus. The American Economic Review 13.3, 533–536.
 • Schwiedland, E. (1923). Review of Ludwig von Mises, Die Gemeinwirtschaft. Untersuchungen über den Sozialismus. The Economic Journal” 33.131, 406–408.
 • Stamp, J. C. (1937). Review of Ludwig von Mises, Socialism – An Economic and Sociological Analysis. Economica, New Series 4.14, 223–225.
 • Knight, Frank H. (1938). Review of Ludwig von Mises, Socialism: An Economic and Sociological Analysis. The Journal of Political Economy 46.2, 267–269.
 • Heimann, Eduard (1938). Review of Ludwig von Mises, Socialism: An Economic and Sociological Analysis. Annals of the American Academy of Political and Social Science' 195, Our State Legislators, pp. 233–235'.
 • Hayes, H. Gordon (1937). Review of J. Casey, The Crisis in the Communist Party and L. von Mises, Socialism: An Economic and Sociological Analysis. The American Economic Review 27.3, 624–625.

Libri në format digjital[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]