Omnipotent Government

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War
AutorLudwig von Mises
Titulli origjinal'Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War'
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
TemaNazizmi, Nacionalizmi, Socializmi,
ZhanriJo-fiksion
BotoiYale University Press
Faqeix, 291 fq.
OCLC967870

Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War është një libër nga ekonomisti i shkollës Austriake të Ekonomisë, Ludwig von Mises, botuar së pari në vitin 1944 nga Yale University Press. Libri është një nga shkrimet me më ndikim në fushën e mendimit Libertarian dhe kritikë e ideologjisë statiste dhe socializmit - ku ekzaminohet rritja në fuqi e Nazizmit, marrë si shembull. Libri e trajton Nazizmin (nacional-socializmin) si një lloj teorie socialiste ortodokse. Njëkohësisht libri ofron një kritikë të intervencionizmit ekonomik, planifikimit qëndror, të shtetit të welfare-it dhe qeverisë botërore, duke denoncuar trendet e Aleatëve Perëndimorë drejt shtetit totalitar.

Libri u bë publik online falas për publikun e gjerë nga Instituti Ludwig von Mises në vitin 2004.[1]

Histora e botimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ludwig von Mises, Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War. New Haven: Yale University Press, 1944.
  • Ludwig von Mises, Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War. New Rochelle, NY: Arlington House, 1969. ISBN 0-87000-069-1.
  • Ludwig von Mises, Omnipotent Government: The Rise of the Total State and Total War. Spring Mills, PA: Libertarian Press, 1985. ISBN 0-910884-15-3.

Recensione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • (Spanish) Ludwig von Mises, Omnipotencia Gubernamental. Translated by Pedro Elgoibar. Mexico: Editorial Hermes, n.d.
  • (French) Ludwig von Mises, Le Gouvernement Omnipotent de L`État Totalitaire à la Guerre Total. Translated by M. de Hulster. Paris: Librairie de Médicis, 1947.
  • (German) Ludwig von Mises, Im Namen des Staates, oder Die Gefahren des Kollektivismus [In the Name of the State: or the Dangers of Collectivism]. Stuttgart: Bonn Aktuell, 1978. ISBN 3-87959-091-5
  • (Russian) Людвиг фон Мизес, Всемогущее правительство: Тотальное государство и тотальная война. Moscow: Социум, 2006. ISBN 978-5-901901-60-1.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jeffrey Tucker. Books, Online and Off, Mars 22, 2004.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra e plotë online[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]