Jump to content

Human Action

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Human Action
AutorLudwig von Mises
Titulli origjinalHuman Action: A Treatise on Economics
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
TemaEkonomi, Ekonomi politike
BotoiYale University Press
Lloji i mediasShtyp
Faqe881
ISBNISBN 9780865976313

Është e vërtetë se ekonomia është një shkencë teorike dhe si e tillë abstenon nga çdo gjykim vlere... Shkenca nuk i thotë kurrë një njeriu se si duhet të veprojë; ajo vetëm tregon se si duhet të sillet një njeri nëse ai dëshiron të mbërrijë në përfundime të caktuara. Ludwig von Mises: Human Action, Introducion

Human Action: A Treatise on Economics botuar së pari në vitin 1949 është magnum opusi i Ludwig von Misesit.[1] Kjo vepër përkufizoi një pjesë të mirë të koncepteve të Shkollës Austriake të Ekonomisë.

Vepra jep një argumentim të hollësishëm për kapitalizmin laissez-faire bazuar mbi veprimin njerëzor, apo mbi hetimin racional të vendim-marrjes njerëzore. Vepra refuzon pozitivizmin brenda ekonomisë. Misesi argumenton dhe tregon se ekonomia e tregut të lirë jo vetëm që i lë pas sistemet ekonomike të planifikuara, por shërben edhe si një themel për vet civilizimin.

Yale University Press botoi edicionin e parë të Human Action në vitin 1949. Botime të tjera të rishikuara pasuan në vitin 1963, po nga Yale University Press, dhe në vitin 1966 (edicioni i tretë) me redaktor Henry Regenery-në. Ky qe edhe edicioni i fundit i botuar gjatë jetës së Misesit. Në vitin 1996 u botua një edicion i katërt, me rishikime nga Bettina B. Greaves-i.

Pjesa e parë: Human Action (Veprimi njerëzor)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I. Acting Man
Shkenca e veprimit njerëzor quhet prakseologji (praxeology). Veprimi njerëzor përfshin çdoherë një kosto oportune dhe është gjithnjë i qëllimshëm.
 • II. The Epistemological Problems of the Sciences of Human Action
 • III. Economics and the Revolt Against Reason
 • IV. A First Analysis of the Category of Action
 • V. Time
 • VI. Uncertainty
 • VII. Action Within the World

Pjesa e dytë: Actions Within the Framework of Society (Veprimet brenda kornizës së shoqërisë)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • VIII. Human Society
 • IX. The Role of Ideas
 • X. Exchange Within Society

Pjesa e tretë: Economic Calculation (Kalkulimi ekonomik)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • XI. Valuation Without Calculation
 • XII. The Sphere of Economic Calculation
 • XIII. Monetary Calculation as a Tool of Action

Pjesa e katërt: Catallactics or Economics of the Market Society (Katalaktika? apo Ekonomia e shoqërisë së tregut)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • XIV. The Scope and Method of Catallactics (Qëllimi dhe metoda e )
 • XV. The Market
 • XVI. Prices
 • XVII. Interest
 • IXVIII. nterest, Credit Expansion, and the Trade Cycle
 • XIX. Work and Wages
 • XX. The Nonhuman Original Factors of Production
 • XXI. The Data of the Market
 • XXII. Harmony and Conflict of Interests

Pjesa e pestë: Social Cooperation Without a Market (Bashkëveprimi shoqëror pa tregun)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • XXVThe Imaginary Construction of a Socialist Society
 • XXVI. The Impossibility of Economic Calculation Under Socialism

Pjesa e gjashtë: The Hampered Market Economy[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • XXVII. The Government and the Market
 • XXVIII. Interference by Taxation
 • XXIX. Restriction of Production
 • XXX. Interference with the Structure of Prices
 • XXXI. Currency and Credit Manipulation
 • XXXII. Confiscation and Redistribution
 • XXXIII. Syndicalism and Corporativism
 • XXXIV. The Economics of War
 • XXXV. The Welfare Principle Versus the Market Principle
 • XXXVI. The Crisis of Interventionism

Pjesa e shtatë: The Place of Economics in Society (Vendi i ekonomisë në shoqëri)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • XXVIII. The Nondescript Character of Economics
 • XXXIX. The Place of Economics in Learning
 • XL. Economics and the Essential Problems of Human Existence

Përkthimi në gjuhët e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në italisht (1959) si L'azione umana : trattato di economia, Torino: UTET
 • Në kinezisht (1976) as 人的行為 : 經濟學硏論 / Ren de xing wei : jing ji xue yan lun by 台湾銀行經濟硏究室, Taiwan yin hang jin ji yan jiu shi, (Bank of Taiwan) Stampa:Oclc
 • Në spanjisht (1995) si La acción humana : tratado de economía Madrid: Unión Editorial D.L., ISBN 978-84-7209-292-1
 • Në gjuhën çeke, 2006. ISBN 80-86389-45-6.
 • In 2007 was published in Polish by the Instytut Ludwiga von Misesa (Warszawa) as Ludzkie działanie : traktat o ekonomii ISBN 978-83-926160-0-9
 • Në turqisht si İnsan eylemi : iktisat üzerine bir inceleme, Ankara: Liberte Yayınları (2008) ISBN 978-975-6201-41-1
 • Në japonisht si ヒューマン・アクション : 人間行為の経済学 / Hyūman akushon : Ningen kōi no keizaigaku, 春秋社, Tōkyō : Shunjūsha (2008) ISBN 978-4-393-62183-7
 • In 2011 the Ludwig von Mises Institute Brazil translated it to Portuguese language and published it as Ação Humana – Um Tratado de Economia. ISBN 85-62816-05-1
 • Në frëngjisht, përkthyer nga Raoul Audouin si "L’action humaine : Traité d’économie". Libre échange. Paris : PUF, 1985. ISBN 2-13-038598-2

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Younkins, Edward W. (2007). Champions of a Free Society: Ideas of Capitalism's Philosophers and Economists. Lanham, Maryland: Lexington Books. fq. 184. ISBN 0-7391-2647-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Edicione të librit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Resurse të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]