Jump to content

Israel Kirzner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Israel Kirzner

Israel Kirzner (Yisroel Mayer Kirzner; lindur 13 shkurt 1930) është një ekonomist amerikan ngushtësisht i identifikuar me Shkollën Austriake të Ekonomisë.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga veprat më të rëndësishme:

  • "Entrepreneurial Discovery and The Competitive Market Process: An Austrian Approach," Journal of Economic Literature. (1997) JSTOR
  • The Meaning of Market Process, (Routledge, 1992)
  • Discovery, Capitalism and Distributive Justice, (Basil Blackwell, 1989)
  • Discovery and the Capitalist Process, (Chicago, 1985)
  • The Economic Point of View: An Essay in the History of Economic Thought, (Kansas City: Sheed and Ward, Inc., 1976) Online Arkivuar 11 gusht 2014 tek Wayback Machine
  • Perception, Opportunity and Profit: Studies in the Theory of Entrepreneurship, (Chicago, 1973)
  • Competition and Entrepreneurship, (Chicago 1973), ISBN 0-226-43776-0.
  • An Essay on Capital, (A.M. Kelley, 1966)
  • Market Theory and the Price System, (Van Nostrand, 1963)

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Interview Arkivuar 9 shtator 2013 tek Wayback Machine". Austrian Economics Newsletter. Ludwig von Mises Institute.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]