Thomas DiLorenzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thomas DiLorenzo në Washington në vitin 2010

Thomas James DiLorenzo (lindur më 8 gusht 1954), është një Profesor amerikan i Ekonomisë në Loyola University Maryland Sellinger School of Business.[1] Ai vet identifikohet si një aderent i Shkollës Austriake të Ekonomisë.[2] Është një kërkues shkencor tek The Independent Institute,[3] anëtar i Ludwig von Mises Institute,[4] anëtar i Mont Pelerin Society,[5] dhe i asociuar me Abbeville Institute. DiLorenzo mban një Ph.D në Ekonomi nga Virginia Tech.[1]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Pikëpamjet[redakto | përpunoni burim]

Librat[redakto | përpunoni burim]

DiLorenzo ka shkruar dhe ka marrë pjesë në përgatitjen e shumë librave, mes të cilave janë:

  • The Real Lincoln: A New Look at Abraham Lincoln, His Agenda, and an Unnecessary War;
  • How Capitalism Saved America: The Untold History of Our Country, From the Pilgrims to the Present
  • Lincoln Unmasked: What You're Not Supposed To Know about Dishonest Abe.

Botime[redakto | përpunoni burim]

DiLorenzo ka qenë autor i disa librave të ndryshëm, përfshirë:[6]

Shiko dhe[redakto | përpunoni burim]

Referime dhe shënime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b Sellinger School of Business and Management, Loyola University Maryland Faculty Directory dhe Sellinger School of Business school staff profile of Thomas DiLorenzo Archived 14 May 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  2. ^ Intervistë me Thomas DiLorenzo Archived 3 December 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine. tek Ludwig von Mises Institute, 16 gusht 2010.
  3. ^ Thomas DeLorenzo profile tek The Independent Institute
  4. ^ Thomas DiLorenzo profile, tek Ludwig von Mises Institute
  5. ^ "Mont Pelerin Society Directory". DeSmogBlog.
  6. ^ "Loyola University Maryland,listë e botimeve të rëndësishme të Dr. Thomas J. Di Lorenzo". Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2013. Marrë më 10 prill 2015.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]