Thomas DiLorenzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas DiLorenzo në Washington në vitin 2010

Thomas James DiLorenzo (lindur më 8 gusht 1954), është një Profesor amerikan i Ekonomisë në Loyola University Maryland Sellinger School of Business.[1] Ai vet identifikohet si një aderent i Shkollës Austriake të Ekonomisë.[2] Është një kërkues shkencor tek The Independent Institute,[3] anëtar i Ludwig von Mises Institute,[4] anëtar i Mont Pelerin Society,[5] dhe i asociuar me Abbeville Institute. DiLorenzo mban një Ph.D në Ekonomi nga Virginia Tech.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikëpamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DiLorenzo ka shkruar dhe ka marrë pjesë në përgatitjen e shumë librave, mes të cilave janë:

  • The Real Lincoln: A New Look at Abraham Lincoln, His Agenda, and an Unnecessary War;
  • How Capitalism Saved America: The Untold History of Our Country, From the Pilgrims to the Present
  • Lincoln Unmasked: What You're Not Supposed To Know about Dishonest Abe.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DiLorenzo ka qenë autor i disa librave të ndryshëm, përfshirë:[6]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Sellinger School of Business and Management, Loyola University Maryland Faculty Directory dhe Sellinger School of Business school staff profile of Thomas DiLorenzo Arkivuar 14 maj 2013 tek Wayback Machine
  2. ^ Intervistë me Thomas DiLorenzo Arkivuar 3 dhjetor 2013 tek Wayback Machine tek Ludwig von Mises Institute, 16 gusht 2010.
  3. ^ Thomas DeLorenzo profile tek The Independent Institute
  4. ^ Thomas DiLorenzo profile Arkivuar 11 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, tek Ludwig von Mises Institute
  5. ^ "Mont Pelerin Society Directory Arkivuar 23 shtator 2015 tek Wayback Machine". DeSmogBlog.
  6. ^ "Loyola University Maryland,listë e botimeve të rëndësishme të Dr. Thomas J. Di Lorenzo". Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2013. Marrë më 10 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]