Jump to content

Robert P. Murphy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert P. Murphy

Robert P. Murphy (23 maj 1976, New York) është ekonomist amerikan, këshilltar, autor librash dhe eksponent i njohur i Shkollës Austriake të ekonomisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murphy ka shkruar për [1] Forbes[2] dhe Barron's Magazine[3].

Shkrimet e tij janë botuar edhe në The American Journal of Economics and Sociology, The Review of Austrian Economics, the Quarterly Journal of Austrian Economics[4] dhe Journal of Private Enterprise[5].Murphy ka shkruar për The Freeman[6], The American Conservative[7] dhe LewRockwell.com[8]. Gjithashtu, më parë, shkruante rregullisht për Townhall.com[9].

Robert P. Murphy është autor i një numri dhe larmie të madhe artikujsh. Ai është autor i librit The Politically Incorrect Guide to Capitalism (2007). Në librin e vet me titull The Politically Incorrect Guide to the Great Depression and the New Deal (2009), Murphy, ia mvesh Depresionin e madh politikave qeveritare, në veçanti politikave monetare gjatë presidencës së Calvin Coolidge[10].

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Robert P. Murphy, Are Real Economists Bears? Arkivuar 10 qershor 2014 tek Wayback Machine, The Washington Times, February 19, 2010, nëpërmjet Highbeam.
  2. ^ Robert P. Murphy, Memo To The Fed: Stop Those Rate Cuts Arkivuar 9 gusht 2020 tek Wayback Machine, Forbes, March 16, 2008.
  3. ^ Robert P. Murphy, Capitalism is validated by "mechanism-design" theory, Barron's Magazine, May 12, 2008
  4. ^ Resumé/CV Arkivuar 11 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, Robert P. Murphy website, accessed December 6, 2013.
  5. ^ Robert P. Murphy, Coordination: A Critique of Daniel Klein, The Journal of Private Enterprise, 25(2), 2010, 117-127, 117.
  6. ^ Robert P. Murphy archives Arkivuar 12 dhjetor 2013 tek Wayback Machine at The Freeman website.
  7. ^ Robert P. Murphy archives at The American Conservative website.
  8. ^ Robert P. Murphy archives at LewRockwell.com.
  9. ^ Robert Murphy columns archive, Townhall.com, accessed December 6, 2013.
  10. ^ Raymond J. Keating, "Book review: The Politically Incorrect Guide to the Great Depression and the New Deal", The Freeman, December 22, 2010.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]