David Ricardo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Ricardo

David Ricardo (Shqip: Devid Rikardo) lindi më 19 prill 1772Londër dhe vdiq më 11 shtator 1823 në Gatobek Park. Rikardo ishte në ekonomist britanik i konsideruar një nga eksponentët më të lartë të shkollës klasike.

Teoria më e njohur e Rikardos është ajo e krahasueshmërisë.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]