Ede (Holandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ede (kthjellim).


Ede
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Ede.svg
Pamje nga Ede (Holandë)

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Gelderland – stema Gelderland
Kryeqëndra Ede
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°03′00″V 5°40′01″L / 52.05°V 5.667°L / 52.05; 5.667 (Ede)Koordinatat: 52°03′00″V 5°40′01″L / 52.05°V 5.667°L / 52.05; 5.667 (Ede)
Sipërfaqja 318,68 km2
Popullsia 108.255 banorë 2011
Dendësia 339,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 026, 0318, 0342
Kodi Postar 6710-6718, 6720-6721, 6730-6733, 6740-6741, 6744-6745, 6877
Kodi statistikor 0228
Vendndodhja
Ede is located in Hollandë
Ede
Ede
Ede – harta_foto
www.ede.nl

Ede është një komunë në provincën GelderlandHolandë me sipërfaqe 318.68 km² dhe popullsi 108255 banorë[1]. Ede është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Gelderland