Jump to content

Eduart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Eduart është film shqiptar i vitit 2006, me skenar dhe regji nga Angeliki Antoniou. Filmi u realizuar në sajë të një bashkëpunimi greko-shqiptar. I xhiruar në Maqedoni, Greqi dhe Shqipëri gjatë vitit 2006 dhe i transmetuar ne Greqi2007.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eduarti është një i ri shqiptar, i cili është rritur në një familje me probleme. Ai le Shqipërin për tu bërë një yll në Greqi dhe për një jetë më të mirë. Por atje ndeshet me probleme të ndryshme. Me ndihmën e një mjeku gjerman ai, fillon të ndjej simpati për të tjerët dhe të pendohet për krimet që kishte bërë. Nga errësira ai del në drite. Ashtu si dhe heroi i Dostojevskit, Raskolnikov, ai kalon nga krim në ndëshkim.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]